1.1 milyon dolara satılan Hitler’in kol saati tenkitlerin odağında: ‘Tiksindirici…’

Alexander Historical Auctions isimli müzayede meskeni, 28 Temmuz günü başlattığı açık arttırmayla ortalarında Hitler’in saatinin de bulunduğu bir dizi askeri ve şahsî eşyanın satışını gerçekleştirdi. Saat, Hitler’e 44’üncü doğum günü sebebiyle verildiği tabir edildi.

Saatin nasıl elde edildiğine dair yapılan açıklamada müzayede meskeni “Bu inanılmaz saat, 4 Mayıs 1945 Cuma günü, saati ‘savaş ganimeti’ olarak ele geçiren bir Fransız askerinden gelen sarsılmaz bir direkt kökene sahip” sözlerini kullandı.

YÜZLERCE EŞYA SATILDI

Saat 1.1 milyon dolara satılırken tıpkı açık artırma satışında Hitler’e ve Nazi işaretleri taşıyan altın şahin arması 200 bin dolara satıldı. Satılan yüzlerce eşya arasında Hitler’in yaptığı sulu boya fotoğraf, Hitler’in masa kırtasiye seti, Eva Braun’a ilişkin bir elbise, Nazilere ilişkin apoletler, madalyalar, ve silahlar yer aldı.

AVRUPA YAHUDİ BİRLİĞİ DAVET YAPTI: ‘TİKSİNDİRİCİ’

Belçika merkezli Avrupa Yahudi Birliği (EJA), bu satışları şiddetle eleştirdiklerini belirterek satılan eşyaları ‘tiksindirici’ olarak nitelendirdi.

34 Yahudi önderi, 28 Temmuz’da ortak imzayla müzayede meskenine satışları iptal etmeye çağırdı. Birliğin Lideri Haham Menachem Margolin, satışın “Nazi partisinin neyi temsil ettiğini idealize edenlere yardım sağladığını” belirterek bu eşyaların müze ve yüksek tahsil kurumlarına ilişkin olması gerektiğini vurguladı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.