ABD’nin azılı katili 21 sefer birinci derece cinayetle suçlandı

ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan Highland Park’ta 4 Temmuz’da Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo isimli saldırgan kalabalığa ateş açmış, 7 kişiyi öldürmüş, 39 kişiyi de yaralamıştı.

Saldırının akabinde polis tarafından yakalanan saldırgana, öldürdüğü her kurban için 3 defa, toplamda 21 defa birinci derece cinayet suçlaması olmak üzere toplamda 117 suçlama yöneltildi.

Her kurban için farklı ceza istemi

Crimo’ya yöneltilen hatalar ortasında, mermi, mermi modülü yahut şarapnelin isabet ettiği her kurban için 48 adet cinayete teşebbüs ve 48 adet ateşli silahla ağır cezayı gerektiren müessir fiil suçlaması yer alıyor.

Illinois Eyaleti Başsavcısı Eric Rinehart yaptığı açıklamada, “Bugün büyük heyete kanıt sunan kolluk kuvvetlerine ve savcılara teşekkür etmek istiyorum. Soruşturmamız devam ediyor ve uzmanlarımız, bugün 117 kabahat davası açılmasına neden olan bu hatadan etkilenen herkese takviye olmak için gece gündüz çalışıyor.” dedi.

Crimo’nun, 3 Ağustos’ta mahallî saatle saat 11.00’de mahkemeye çıkması bekleniyor.

80 elden fazla ateş etti

Robert E. Crimo, başlangıçta 7 defa birinci derece cinayetle suçlanmıştı.

Saldırıdan iki gün sonra yapılan birinci duruşmada Crimo, cürmünü itiraf etmiş ve kalabalığın üzerinde 80 elden fazla ateş ettiğini söz etmişti.

Tahliyesiz ömür uzunluğu mahpus cezası

Illinois’ta idam cezasının uygulanmaması nedeniyle Crimo’nun koşullu tahliye olmaksızın ömür uzunluğu mahpus cezası alması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.