Aydın Kızılcaköy’de JES projesi için ÇED olumlu kararı ikinci kere iptal edildi

Efeler ve İncirliova ilçelerindeki Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova mahallelerini kapsayan alanda kurulması planlanan Sarı Zeybek Jeotermal Güç Santrali Projesi için verilen Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının iptali istemiyle Efeler Belediyesi’nin Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na karşı açtığı dava, Efeler Belediyesi’nin lehine sonuçlanmıştı.

Bakanlığın devam ettirdiği davada mahkeme, ÇED olumlu kararının 2’nci sefer iptaline ait karar vererek davayı Efeler Belediyesi lehine kesin olarak sonuçlandırdı.

‘HAYAT HAKKINI SONUNA KADAR SAVUNAN HALKIMIZA İYİ OLSUN’

Kararı pahalandıran Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay, “Her vakit söylediğimiz üzere, biz jeotermalden elektrik üretimine karşı değiliz lakin vahşice üretilmesine karşıyız. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, tüm canlı hayatına ziyan verecek halde uygulamalar yapılmasını istemiyoruz. Buna karşı türel yerde hakkımızı aradık ve kazandık. Mahkeme kesin kararı vererek davayı sonuca bağladı. Hukuk zaferimiz hayat hakkını sonuna kadar savunan halkımıza iyi olsun” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.