Bolu Belediyesi’ne yabancılara farklı su ve nikah fiyatı tarifesi cezası

Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, yabancılardan su fiyatlarının dolar kuru üzerinden alınacağını ve nikah ücretlerinin 100 bin TL olduğunu açıklamıştı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Bolu Belediye Başkanlığı’nın kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah fiyatlarında farklı tarife uygulanmasına ait kararında ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına hükmetti. Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Kararda, Tanju Özcan’ın düşmanlık ve reddetme hissine yol açmayı amaçlayan telaffuzları, Türkiye’nin içinde bulunduğu 2011 yılından bu yana yüksek sayıda göçmene konut sahipliği yapması ve ağır bir halde entegrasyon çalışmaları içinde olması durumuyla bağdaşmamaktadır” sözleri yer aldı.

TİHEK’in kararında “Söz konusu sözlerin nefret söylemi boyutunda olduğu bedellendirilmektedir. Belediyelerin tarife fiyatlarının fahiş olarak belirlemesinin yetkinin berbata kullanım olarak değerlendirildi” denildi.

NE OLMUŞTU?

Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, Bolu’da yaşayan ve mekanik sayaç kullanan Türk vatandaşlarından su fiyatının metreküpüne 2,5 TL, yabancılardan ise 2,5 dolar alınacağını duyurmuştu.

Özcan, “Yabancı sığınmacı kardeşlerimiz bundan rahatsız oldular mı? Şayet oldularsa Şam’da su daha ucuz. Buyursunlar. Nikah fiyatları de Şam’da ucuz” demişti.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.