Bulgaristan’dan Rus turistler zıddı adım: Vize fiyatını artıracak

Bulgaristan Turizm Bakanı İlin Dimitrov, bugüne dek Rus turistlerin vize fiyatlandırmasında birtakım kolaylıklardan yararlandıklarını lakin bu uygulamaya son verileceğini söyledi.

İlin Dimitrov, şöyle devam etti:

“Rusların ülkemize girmesini büsbütün yasaklamanın bir yolu yok fakat vize fiyatlarına artırım getirilecek. Pek uygun görmediğimiz bu karar, aslında Avrupa Birliği’nin (AB) kararıdır. Biz de AB üyesi olarak ona uymak zorunda kalacağız.”

Dimitrov, Rusya‘nın 24 Şubat’ta Ukrayna‘yı işgal etmesinin akabinde iki ülke ortasında direkt uçuşlar askıya alınmasına karşın yılın başından bu yana 60 binden fazla Rus vatandaşının Bulgaristan’ı ziyaret ettiğini aktardı.

Dmitrov, Rusların ülkenin Karadeniz kıyılarında yaklaşık 100 bin mülkü olduğuna işaret ederek, “Bu turistler Türkiye üzerinden giriyorlar, Bulgaristan’a ulaşabilmek için önemli masraflara katlanıyorlar ancak tekrar de geliyorlar” diye konuştu.

Dimitrov ayrıyeten, Bulgaristan için her bir turistin bedelli olduğunu vurgulayarak ağustos sonuna kadar ülkeye gelen yabancı turist sayısının 6,1 milyona ulaştığını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.