CHP, basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenler için ‘alın bunu’ diyen emniyet müdürü için harekete geçti

Özel Kesim Öğretmenleri Sendikası, dün Ankara’da düzenlediği toplantının akabinde Ulusal Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak istemiş, polis açıklamaya müsaade vermemişti. Polis, basın açıklamasını Olgunlar Sokak’taki Madenci Anıtı önünde yapma kararı alan özel kesim öğretmenlerine biber gazıyla müdahale etmiş, çok sayıda öğretmen gözaltına alınmıştı. Ankara Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen’in dünkü olaylar sırasında öğretmenlere yönelik halleri, kamuoyunun ve muhalefet partilerinin yansısını çekmişti.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Öğretmenlere gaz mı sıktınız, o denli mi? Öğretmenlere şiddet uyguladınız, o denli mi? Öğretmenlere… ‘Al bunu diyen’ o kişi beni beklesin. Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz” demişti.

CHP, Ankara Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen hakkında bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu. CHP’nin cürüm duyurusunda şunlar kaydedildi:

“Şüpheli Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde kolluk görevlisidir. Kuşkulu, toplumsal olaylarda misyonlu kolluğun amiri olarak misyon yapmaktadır. Kuşkulu, bu misyonu sırasında defaten ‘görevi berbata kullanma’ ve ‘işkence’ cürümlerini işlemiştir. Anayasal bir hak çerçevesinde barışçıl olarak yürütülen toplantı ve şov yürüyüşlerinde provokatif halleriyle ve vazife sonlarını aşan müdahaleleriyle tekraren demokratik bir hakkın kullanımını şuurlu olarak engellemiştir.

“HUKUKİ OLMAYAN GÖZALTI BUYRUKLARI VERMİŞTİR”

Şüpheli, daha evvel de hiçbir taşkınlığın bulunmadığı barışçıl birçok gösteriyi engellemiş, türel olmayan gözaltı buyrukları vermiştir. Bu buyrukları verirken de yurttaşlar üzerinde orantısız güç uygulamaktan çekinmemiştir. Ankara vilayetinde yapılan demokratik protestolarda, anayasal hakkını kullanan eylemcilere ya aşağılayıcı sözlerde bulunmuş ya hakaret etmiş ya da gerekmediği halde fiziken güç kullanmıştır.

“DEMOKRATİK HAKKINI KULLANMAK İSTEYEN ÖĞRETMENLERE KARŞI…”

Kolluk vazifelisi olmanın sorumluluğunu ve rütbesinin tartısını taşıyamayan kuşkulu, 30 Ağustos 2022 tarihinde de üstte yazılı hataları işlemiştir. Bu tarihte, Özel Kesim Öğretmenleri Sendikası’nın düzenlediği konferans sonrası öğretmenler tarafından bir basın açıklaması yapılmak istenmiştir. Basın açıklaması yapılması için evvelden rastgele bir müsaade alınması gerekmemektedir. Demokratik hakkın kullanımı sırasında kuşkulu, daha evvelki aksiyonlarda de gösterdiği provokatif tutumunu yinelemiş ve demokratik hakkını kullanmak isteyen öğretmenlere karşı cürüm içeren davranış ve aksiyonlarda bulunmuştur.

Somut olayda bir öğretmenin yanına giden kuşkulu, kolluğa verilen davranış biçimi eğitimlerinin tamamını yok sayarak, karşısındakini aşağılar bir üslupla anayasal hakkın kullanımını engelleyeceğini açıkça tabir etmiştir. Akabinde öğretmenin kendisine bağırdığı argümanıyla (olaya ait manzaralarda bağırmadığı görülmektedir) onu kolundan tutup savurarak gözaltına alınması talimatını vermiştir. Bu esnada da ‘Al bunu, Al bunu’ diye bağırarak insan onurunu zedelemiş, açıkça vazifesini berbata kullanmıştır. Akabinde da öbür öğretmenlerin hukuka muhalif biçimde gözaltına alınması için talimatlar vermiştir. Sırf basın açıklaması yapmak ve berbat kurallarda çalıştığını anlatmak isteyen öğretmenlere orantısız müdahalede bulunulmuş ve 10’dan fazla öğretmen haksız yere gözaltına alınmıştır. Şüphelinin somut olayda işlediği cürümler, medyada ağır bir biçimde yer bulmuş, toplumda büyük bir infial ve ıstırapla karşılanmıştır.

“BU KUTSAL MESLEĞİ İCRA EDENLERE KARŞI İŞLEDİĞİ KABAHATLER GÖZ ARKASI EDİLEMEZ”

Şüphelinin orantısız ve azap içerikli müdahalede bulunduğu, barışçıl toplantıyı gerçekleştirenler öğretmenlerdir. Öğretmenleri kamuda vazife yapan-özel bölümde vazife yapan diyerek ayırmak da gerçek değildir. Kuşkulu, kendisini yetiştirenlerin de öğretmenler olduğunu unutmuş olacak ki bir öğretmeni itip kakarak orantısız güçle gözaltına aldırabilmektedir. Şüphelinin bu kutsal mesleği icra edenlere karşı işlediği hatalar göz arkası edilemez. Kaldı ki öğretmen olsun olmasın demokratik hakkını kullanan hiç kimseye makûs muamele yapılamaz. Kolluğun gözaltı yapabileceği hallerde dahi vazifesini berbata kullanma, müessir fiilde bulunma, hakaret etme, berbat muamelede bulunma ve azap yapma hakkı bulunmamaktadır.

Çok güç kaidelerde misyon yapan polisimiz içerisinde maalesef her meslek kümesinde olduğu üzere vazifesini berbata kullanan bireyler bulunmaktadır ve bundan en çok emniyet teşkilatımız ziyan görmektedir. Şüphelinin işlediği kabahatin bir mağduru da vazifesini hukuk içerisinde hakkıyla yapan kolluk görevlileridir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.