DEVA Partisi, ceza alan AK Partili liderleri sordu: Vazifeden alma yalnızca muhalif belediyeler için mi?

ANKARA – DEVA Partisi Lokal İdareler ve Şehircilik Siyasetleri Lideri Cem Avşar, rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmak kabahatlerinden cezalandırılan AK Partili Uludere İlçe Belediyesi Lideri Sait Ürek ile Hilal Belediye Lideri Cafer Benek’in vazifelerine devam etmelerine reaksiyon gösterdi.

Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vazifeden alınmaları talebiyle İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunduğunu söyleyen Avşar, belediye liderlerinin mahkeme kararından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla görüştüğünü de kelamlarına ekledi.

‘SOYLU, İSİMLİ MERCİLERE MEYDAN OKUYOR’

Açıklamasında, “Uludere ve Hilal Belediyesi liderleriyle görüşme gerçekleştiren ve bir arada basına fotoğraf veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu adeta isimli mercilere gözdağı vererek meydan okumaktadır” tabirlerine yer veren Avşar, olaya ait şu soruları yöneltti:

“Mahkeme kararına karşın 7 aydır vazifeden alınmayan belediye liderleri sırtlarını İçişleri Bakanı’na mı yaslamaktadır? Çoklukla hatalı şahıslarla fotoğraflarına şahit olduğumuz İçişleri Bakanı, cürümlerini bile bile neden AK Partili belediye liderlerini korumaktadır? Muhalif belediyeler kelam konusu olduğunda şimdi mahkeme süreci dahi gerçekleşmeden yalnızca bir iddianame ile muhalif belediye liderlerini misyondan alan İçişleri Bakanı, konu bahis AK Partili belediyeler olunca suça neden göz yummaktadır? 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. hususu münasebet gösterilerek vazifeden alma yalnızca muhalif belediye liderleri için mi geçerlidir? ‘Siz yapın, mahkeme kararı ardınızdan gelsin’ düsturu ile hareket eden İçişleri Bakanı’nın kararları hukukun üstünde midir?”

‘GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ’, ‘RANT/SUÇ BELEDİYECİLİĞİ’NE DÖNÜŞMÜŞTÜR’

Bugüne dek insan kaçakçılığından rüşvete, ihalecilikten torpile kadar çeşitli savlara karışan birçok AK Partili belediye liderinin iktidar gücüne yaslanarak korunduğunu savunan Avşar,

“Hiçbirisi bir cezai sürece maruz kalmadı. Dahası, iktidarın kabahati tespit edilen belediye liderlerine verdiği bu yürek işin dozunu kaçırdı. Geldiğimiz noktada AK Parti belediyeciliği ‘Gönül Belediyeciliği’ ismi altına bürünen bir ‘Rant/Suç Belediyeciliği’ne dönüşmüştür. DEVA Partisi iktidarında hukukun üstünlüğü korunacak. Milletin iradesi ile seçilip yetkisini berbata kullananlar karşısında hukuksal süreçler işleyecek. Rant odaklı, taraflı, ikiyüzlü anlayışa son vereceğiz. Yargı kararı olmadan keyfi biçimde atanan kayyum uygulamalarını kaldıracağız. Milletin iradesine hürmet göstereceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

AK Partili Şırnak Uludere ve Hilal belediye liderlerine, 6 Ocak 2022’de “ihaleye fesat karıştırmak” ve “rüşvet” cürümlerinden mahpus cezaları verildi. Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, bu şahısların vazifeden alınması için İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunulmasına karar verdi. Lakin ortadan yedi ay geçmesine rağmen Uludere Belediye Lideri Sait Ürek ile Hilal Belediye Lideri Cafer Benek hakkında hiçbir süreç yapılmadı. Mahkeme kararının akabinde ise iki belediye lideri Süleyman Soylu’yu, İçişleri Bakanlığı’nda ziyaret ederek fotoğraf çektirdi. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.