Eğitim İş Genel Lideri Kadem Özbay’dan 20 bin atamadaki ‘din kültürü ve ahlak bilgisi’ kontenjanına reaksiyon

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin atamaya ait branş kontenjanlarını açıkladı. MEB’in duyurduğu bilgilere nazaran toplam 99 alanda atama yapılacak. En çok atama yapılacak birinci beş branş ve kontenjanı şöyle sıralandı:

“7 bin 503 okul öncesi öğretmenliği. 2 bin 223 sınıf öğretmenliği. 1250 özel eğitim öğretmenliği. 1218 din kültürü ve ahlak bilgisi. 1004 ilköğretim matematik öğretmenliği.”

YİNE BAŞI ÇEKTİ

Ancak kontenjanlara nazaran branş dağılımı dikkat çekti. 1218 kontenjan ayrılan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği; matematik, Türkçe, İngilizce, toplumsal bilgiler, psikoloji, fen bilimleri, fizik, coğrafya, tarih, kimya ve biyoloji üzere temel alanları geride bıraktı ve en çok atama yapılacak dördüncü branş oldu. Biyoloji için 174, coğrafya için 202, fen bilimleri için 480, fizik için 306, İngilizce için 450, kimya için 232, matematik için 714, psikoloji için 1, toplumsal bilgiler için 351, tarih için 345, Türkçe için 552 kontenjan ayrıldı. Öbür bir sözle biyoloji, kimya, fizik ve fen bilimleri için ayrılan toplam kontenjan, din kültürü ve ahlak bilgisi için ayrılan kontenjana bile yetişemiyor.

‘ASLAN HİSSESİ AYRILDI’

Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, “eğitim yatırımlarının büyük kısmını din öğretimine ayıran, imam hatip okullarına başka okullardan daha çok kaynak aktaran bakanlığın, öğretmen atamalarında da aslan hissesini yeniden din kültürü ve ahlak bilgisina ayırdığını” vurguladı. Bilgilerin, “iktidarın eğitimi dinselleştirme siyasetlerine devam edeceğinin açık göstergesi” olduğunu kaydeden Özbay, şunları kaydetti:

“4+4+4 eğitim sistemi ile seçmeli din derslerinin konulması, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin bilhassa yönetici olarak atanmaları, imam hatip okullarındaki artış, bu branşa olan gereksinimi artırdı. Okullarımızda bilim ve fen dersleri ile spor ve sanat derslerinin sayısı düşerken, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin sayısı kelamda seçmeli lakin gerçekte mecburî dini içerikli derslerle haftada 10 saate kadar çıkabiliyor. LGS’de sıfır çekenlerin sayısı toplam 200 bine yaklaşmışken, matematikte 84 bin 711, yabancı lisanda 83 bin 163, Türkçe’de 2 bin 786 öğrenci sıfır puan alırken, bakanlık hâlâ bilimsellikten uzak anlayışında ısrar ediyor. 2015-2021 periyotlarında yapılan atamaların tümünde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği branşına öncelik verilmesi bunun göstergesi. 4+4+4 gündeme geldiğinde, iktidarın temel gayesinin okullarımızın hepsini medreseye çevirmek olduğunu söylemiştik. Bu atamalar, bu bahisteki niyetlerimizi doğruluyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.