Erdoğan müjdeledi! TOKİ’de 6 kümeye kontenjan

Proje kapsamında hiç meskeni olmayan vatandaşa konut, arsa ve işyeri; 20 yıl vadeli ve uygun taksitlerle satışa sunulacak. 81 vilayette inşa edilecek toplumsal konutlar; yatay mimari, sıfır atık uyumlu, iklim dostu materyaller, yenilenebilir güç sistemi üzere özelliklere sahip olacak.

HER 5 GENÇTEN BİRİNE EV

Dev konut atılımı kapsamında dar gelirliler, şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra gençler ve emekliler de başka kota içinde pahalandırılacak.

Gelen ağır talep üzerine toplam konut sayısının yüzde 20’si gençlere ayrılırken, yüzde 20 için de emekli vatandaş için kota ayrıldı.

Anadolu kentleri ve İstanbul’da bireylerin gelir sonu ve daha evvel mesken sahibi olmaması şartlarının aranacağı kampanyada, müracaatların akabinde kura yolu ile konut edinimi sağlanacak.

Vatandaşın dört gözle beklediği kampanya kapsamında konut sayısı vilayetlerden gelen talebe nazaran şekillenecek. Büyük kentler başta olmak üzere 81 vilayette 450-500 bin konut ve işyeri yapılması planlanıyor.

İŞLETMELERE SANAYİ TESİSLERİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) eliyle yürütülecek yüzyılın projesinde toplumsal konutun yanı sıra üretim ve istihdamı artırmak hedefiyle küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri inşa edilip; vatandaşa uygun fiyat ve ödeme kaideleriyle satılacak.

20 YIL VADELİ SATIŞ

Sosyal konut anlayışıyla yürütülecek projede vatandaş uzun vadelerle düşük taksitlerle işyeri sahibi olacak. Edinilen bilgilere nazaran yapılan çalışmalar kapsamında vatandaşa kira öder üzere işyeri sahibi olması için 20 yıl vadeli ödeme şartı sağlanması planlanıyor.

ALTI KÜMEYE ÖZEL KONTENJAN AYRILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Vatandaşımıza en güzelini sunmak için gece-gündüz çalışıyoruz. Yüzyılın projesinde tarih 13 Eylül! Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül’de cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağını açıklayacak” tabirlerini kullandı.

Paylaşımında projeye ait ayrıntılar da veren Bakan Kurum, kampanyada konut, konut yeri ve sanayi sitelerinin de olacağını belirterek yeni evlenenler, gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları- gaziler için özel kontenjan olacağını söyledi.

HİÇ MESKENİ OLMAYAN ALACAK
Dev kampanya kapsamında yalnızca hiç meskeni olmayan vatandaşın kullanımına açılacak Hazine yerleri, yeniden vatandaşın kendi için konut yapması ismine uygun kaidelerde uzun vadeli ödeme şartlarıyla satışa çıkarılacak.

Vatandaş tek parselde kendi konutunu yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyenler ise müteahhitlerle anlaşacak.

Altyapıya sahip yerlerin Ankara’da Gölbaşı, İstanbul’da Tuzla, Çatalca üzere bölgelerde satışa çıkarılması planlanıyor. İzmir, Bursa, Konya, Adana üzere özellikle konut fiyatlarının çok arttığı kentlerde arsa üretimi için çalışmalar devam ediyor.

ALT GELİR KÜMESİ HUDUDU BELİRLİ OLDU

Türkiye genelinde 81 ili kapsayacak olan Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımına sayılı günler kala proje müracaat için ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Hayata geçirilecek yeni projeden şehit yakınları, gaziler ve emeklilerin yanı sıra gençler ve yeni evlenen çiftler de faydalanacak.

SOSYAL KONUT SONU 14 BİN TL
Birebir vakitte vatandaşlara uygun fiyatlı konut sağlayan Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı’nın (TOKİ) projelerine başvuran alt gelir kümesine yönelik kurallar da yeni proje ile güncelleniyor.

İSTANBUL İÇİN 16 BİN TL’YE YÜKSELDİ

Sosyal konutlara başvurmak için daha evvelce 10 bin TL olan aylık hane halkı geliri sonu yeni düzenleme ile 14 bin liraya çıkarılırken, İstanbul’da ise gelir kaidesi 16 bin lira olarak güncellendi.

İŞTE TOKİ’YE BAŞVURMAK İÇİN ŞARTLAR

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma

– 25 yaşını doldurmuş olma

– Projenin bulunduğu vilayet hudutları içerisinde 1 yıldan uzun müddettir ikamet ediyor olma yahut projenin bulunduğu vilayet nüfusuna kayıtlı olma.

– TOKİ’den konut satın almamış olma ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olma

– Hane halkı ismine sadece bir adet müracaat yapılmış olmalı.

Ayrıca TOKİ’nin konut projelerinde şehit aileleri, harp ve görev malulleri ile dul ve yetimlere kuraya girmeden konut alma hakkı tanınıyor. Bu şahısların konutları öncelikli olarak kura ile belirleniyor.

.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.