Erhan’ın penceresi, dünyası oldu

Çalıştığı inşatta iş kazası sonrası felç kalan 24 yaşındaki Erhan Ezer, 8 aydır çıkmadığı konutun penceresinden, sokaktan geçenleri seyrediyor. Eski hayatına dönmek istediğini söyleyen Ezer, “2 ayağımın benim için bu kadar kıymetli olabileceğini düşünmüyordum. Hiç aklımın ucundan geçmezdi” dedi.

Antalya Kepez ilçesinde Erhan Ezer, 12 yaşında anne ve babasının ayrılmasının akabinde bir mühlet yetiştirme yurdunda kaldı. Daha sonra yurttan ayrılan Ezer, lise eğitimini tamamladıktan sonra turizm bölümünde çalışmaya başladı. Pandemi nedeniyle turizm bölümünde iş bulamayan Ezer, bu süreçte inşaatlarda çalıştı. Ocak ayında inşaatta çalıştığı sırada bir anda gözü kararan Ezer, yüksekten düştü. Hastaneye götürülen ve omuriliğinden darbe aldığı belirtilen Ezer’e, 8 platin takıldı. Operasyonun akabinde Erhan Ezer’in, belden aşağısı felç oldu.


4 KATI SIRTINDA ÇIKARTTI

Bir müddet huzurevinde kalan, parası olmadığı için gerekli tedaviyi yaptıramadığını söyleyen Ezer, bir arkadaşından yardım istedi. Ezer’i huzurevinden alan arkadaşı, asansörü olmayan binada 4 kat sırtında taşıyarak meskenine çıkarttı. Hayatına tekerlekli sandalye ile devam eden Ezer, başvurduğu yerlerden geri dönüş alamayınca odasında kaslarını hareket ettirmek için spor yapmaya çalışıyor. 8 aydır odadan çıkamayan, hareket alanının kısıtlılığı nedeniyle 19-20 saatini yatağında geçiren Erhan Ezer, sokakta yürüyenleri, pencerenin önüne koyduğu sehpa üzerine oturarak seyrediyor.

‘HAYATIM BÜSBÜTÜN DEĞİŞTİ’

Kaza sürecini şuuru kapalı olduğu için çok hatırlamadığını söyleyen Erhan Ezer, “Hayatım büsbütün değişti, artık felçliydim. Bunun ruhsal baskısı da vardı. 13 yaşımdan bu yana yalnız yaşıyordum ve ne yapacağımı bilemedim. Herkes bir akıl veriyordu lakin ne yapabileceğimi bilecek durumda değildim. Patron tarafından birtakım vaatler verildi. Uygun niyetine inandım ve hiç kimsem olmadığı için süreçte onlarla birlikteydim. Lakin kendilerine yük olmak istemediğim için, bir mühlet sonra yanlarından ayrıldım” dedi.

’17 AYDIR FİZİK TEDAVİ ALAMADIM’

Tek başına çok güç günler yaşadığını anlatan Ezer, “Bir huzurevinde yaşamaya başladım. Hekimlerim bana birinci 2 yıllık süreçte tedavinin çok bedelli olduğunu söyledi. Fakat 17 aydır hiçbir fizik tedavi alamadım. Birçok yeri aradım fakat geri dönüş alamadım. Kahırlar nedeniyle kurumdan kendi isteğimle ayrıldım. Çıktıktan sonra aklıma arkadaşım geldi ve onu aradım” diye konuştu.

‘BÜTÇEMİZE UYGUN MESKEN BULAMADIK’

Yaşadığı meskenin kendisi için uygun olmadığını söyleyen Ezer, “Bu konuta yaklaşık 8 ay evvel geldim. Buraya gelirken konutun durumunu bilmiyordum. En azından asansörü olan bir bina beklerken olmadığını gelince fark ettim. Arkadaşım beni sırtında 4’üncü kata kadar çıkarttı. Mesken değiştirmek için çabaladık. Lakin benim ömrümü devam ettireceğim, bütçemize uygun mesken bulamadık. Konut sahibi benim için banyoyu en baştan yaptırdı” tabirlerini kullandı.

‘ELİMDEN DİĞER BİR ŞEY GELMİYOR’

Arkadaşlarının yardımı ile balkona çıkabildiğini belirten Ezer, “8 aydır meskenden 3 kez çıktım, onda da ambulansla hastaneye gittim. Bu süreçte gördüğüm yalnızca arkadaşım oldu. Bir de karşı komşumuza gelen konuk kazara bizim zili çaldığında karşılaştığım bireyler oldu. Daima bu odadayım, ortada arkadaşlarım çıkarırsa balkona çıkıp güneş görüyorum. Evvelden de gezmeyi seviyordum. Birçok vakit pencereden yürüyen insanlara bakıyorum. ‘Eskiden ben de yürüyebiliyordum’ diyorum. Gözlemliyorum, elimden öteki bir şey gelmiyor” dedi.

‘HİÇ AKLIMIN UCUNDAN GEÇMEZDİ’

Böyle bir şey yaşayabileceğinin aklına gelmeyeceğini söz eden Erhan Ezer, “En çok istediğim şey; eski sıhhatime geri dönebilmek. 2 ayağımın bu kadar kıymetli olabileceğini düşünmüyordum. Hiç aklımın ucundan geçmezdi, bu türlü bir şey yaşayacağım. Çok uygun bir hayatım yoktu ancak eski hayatıma geri dönmeyi çok isterim” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.