Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin katili, Covid-19 salgını nedeniyle amaç değiştirmiş

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe‘nin seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı hücuma uğrayarak hayatını kaybetmesinin yankıları sürerken, suikasta dair yeni detaylar ortaya çıktı.

41 yaşındaki saldırgan Tetsuya Yamagami’nin, başlangıçta annesinin mali çöküşünden sorumlu tuttuğu dini örgütün önderini öldürmeyi planladığını, hatta Covid-19 salgını öncesinde Japonya’ya gelen kelam konusu başkana saldırmak üzere molotof kokteyli hazırladığını söylediği bildirildi. Küme önderini öldürmek üzere Aichi’deki bir aktiflik alanına gittiğini tabir eden Yamagami’nin, saldırıyı gerçekleştirecek fırsat bulamadığı kaydedildi.

Saldırganın, örgüt başkanının Covid-19 salgınının akabinde Japonya’ya gelmemesi nedeniyle maksadını Abe olarak değiştirdiği aktarıldı. Yamagami’nin daha evvel küme önderine yönelik suikast gerçekleştirmek üzere Güney Kore’ye gitmeyi de düşündüğü, fakat ülkeyi terk etmenin güç olması nedeniyle planı rafa kaldırdığı açıklandı.

ANNESİNİN İFLASI NEDENİYLE KİN BESLEDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Ülkenin en uzun mühlet vazifede kalan başbakanı unvanını elinde bulunduran Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, geçtiğimiz Cuma günü seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı atağa uğramıştı. Eski bir Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) işçisi olan zanlı Yamagami’nin, annesinin mali çöküşünden sorumlu tuttuğu bir dini kümeye olan yakınlığı nedeniyle Abe’ye taarruz gerçekleştirdiğini söylediği ortaya çıkmıştı.

Annesinin kelam konusu dini kümeye yüksek ölçüde bağışlar yaparak ailesini ekonomik felakete sürüklediğini söyleyen saldırgan ayrıyeten, Abe’nin eski başbakan olan dedesinin kelam konusu kümesi Japonya’ya birinci getiren kişi olduğunu argüman ederek bu nedenle Abe’ye kin beslediğini itiraf etmişti.

DİNİ KÜMEDEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.