Gergerlioğlu’ndan iki bakana: Yardım başvurusu KHK’li olduğu için mi reddedildi?

Kanun Kararında Kararname (KHK) ile ihraç edilen öğretmen Gülten Çetin’in yüzde 98 engelli olan oğlu Yakup Ali Çetin için başvurduğu engelli yakını aylığı reddedildi. Konya Akşehir Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma Vakfı, müracaatın neden reddedildiğine ait münasebet sunmazken, aile ise KHK’li olmalarından ötürü müracaatlarının reddedildiğini söyledi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hem de Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a, “Sosyal yardımın reddedilme kriterlerinden biri de yakınının KHK’lı olması mıdır?” diye sordu.

‘TEK BAŞIMA YETİŞEMİYORUM’

16 yaşındaki Yakup Ali Çetin, dokuz ay içerisinde dört sefer ağır bakımda tedavi gördü. Yüzde 98 engelli olan Çetin’e, otizm, dirençli epilepsi, kas hipotenisi, kronik akciğer hastalığı ve yutma zahmeti teşhisleri konuldu. Oğlunun sıhhat durumunun gün geçtikçe berbata gittiğini söyleyen Gülten Çetin, oğluyla ilgili şunları söyledi: “Yakup’un günlük posteral drenaj, aspirasyon, mama ilaç fizik ve gibisi gereksinimlerinin karşılanması ve bunların hiçbir halde ihmal edilmemesi gerekiyor. Yakup’un sağlıklı hayata devam edebilmesi için bunlar kural ancak Yakup’un iki küçük kardeşi daha var. Onların da yaşı gereği bakıma ve ilgiye gereksinimi var. Ben tek başıma tüm bunlara artık yetişemiyorum.”

‘MUHTAÇ OLMAMA’ GEREKÇESİ

Anne Çetin, Konya Akşehir Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma Vakfı’na geçtiğimiz Şubat ayında müracaatta bulundu. Vakıf, Çetin ailesine müracaatın neden reddedildiğini, ‘muhtaç olmama’ kelamlarıyla açıkladı. Anne Çetin ise bu karara reaksiyon göstererek, “Hem Yakup, hem iki küçük kardeşini bırakarak çalışabilecek durumda değilim” dedi.

İKİ BAKANA SORULAR

Gergerlioğlu, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları sordu:

?Yakup Ali Çetin isimli yurttaşa ve annesine engelli yakını aylığı verilmediği argümanları gerçek mudur? Şayet bu savlar doğruysa Yakup Ali Çetin isimli yurttaşa ve annesine engelli yakını aylığı verilmemesinin münasebeti nedir?

? Engelli bir bireyin ve yakınının engelli yakını aylığı maaşı alabilmesi için gerekli kaideler nelerdir?

? Yakup Ali Çetin isimli yurttaşın babasının KHK’lı olduğu için toplumsal yardımdan yoksun bırakıldığı tezi hakikat mudur? Şayet bu sav doğruysa toplumsal yardımın reddedilme kriterlerinden biri de yakınının KHK’lı olması mıdır?

?Yakup Ali Çetin isimli yurttaşa ve annesine muhtaç olmama üzere gerçek dışı bir mazeretle maaşın bağlandığının engellendiği argümanı yanlışsız mudur? Şayet bu argüman doğruysa maaşın bağlanmamasının münasebeti nedir?

?Son 4 yılda engelli maaşı almak için müracaat yapan yurttaş sayısı kaçtır?

? Son 4 yılda engelli maaşı alan yurttaş sayısı kaçtır?

?Son 4 yılda engelli maaşı kesilen yurttaş sayısı kaçtır?

Ayrıca Gergerlioğlu, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komitesi’ne da başvurarak yaşananların incelenmesini talep etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.