Gigabyte, Yaklaşan Intel İşlemcilere Şimdiden Destek Sunmaya Başladı

Yeni nesil Intel platformuna ilişkin detaylar belirginleşmeye başlıyor. CPU devi, çok yüksek ihtimalle mevcut 13. Nesil Raptor Lake platformunda geliştirmeler yaparak “Raptor Lake Refresh” serisini piyasaya sürecek. Gigabyte ise henüz duyurulmamış işlemciler için şimdiden destek sağlamaya başladı.

Yeni platformun “14. Nesil Core” serisi olup olmayacağını henüz bilmiyoruz, ancak yenileme anlamına gelen ‘Refresh’ etiketi bir süredir gündemde. Bellek ve saat hızlarında iyileştirmeler yapılmasını beklediğimiz işlemcilerin Eylül ayında piyasaya sürülme ihtimali yüksek. Hatta Innovation 2023 etkinliğinde bir duyuru gerçekleşebilir.

Gigabyte, yeni nesil BIOS güncellemeleriyle birlikte sonraki nesil Intel işlemcilere destek sunmaya başladı. Güncellemenin temel amacı kısa süre önce ortaya çıkan güvenlik açıklarını gidermek. Aynı zamanda Intel’in yaklaşan çiplerine destek de getirilmiş. İsim verilmese de burada açıkça Raptor Lake Refresh (14. Nesil Core serisi?) platformundan söz ediliyor.

Eylül ayında beklenen CPU’lar mevcut anakartlarla, yani LGA1700 soketi ile uyumlu olacak. Anakart üreticileri ise varsayılan olarak Wi-Fi7 ve 5 GbE ağ desteğine sahip gelişmiş Z790 anakartları tanıtarak yeni seri için ürünlerini hazırlamaya başladılar bile. BIOS güncellemeleri ile gelen destek B660M gibi orta segment kartlara da sunuldu. Bu da demek oluyor ki geliştirilen Intel işlemcileri mevcut anakartlarda çalıştırmak herhangi bir sorun yaratmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx