‘HDP kongresinin bildirisi net: Boşa çabalamayın’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, gündeme ait Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Haziran ayı enflasyon sayılarına ait konuşan Oluç, TÜİK sayılarını ve iktidarın iktisat siyasetlerini eleştirdi. Partisinin geçtiğimiz dün gerçekleştirilen kongresini de pahalandıran Oluç, “HDP’yi kapatmakla uğraşanlara bu kongrede çok net bir bildiri verildi, boşa çabalamayın denildi” tabirlerini kullandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran Oluç konuşmasında şu tabirleri kullandı:

‘KONGREMİZ NET BİLDİRİLER VERDİ’

“Dün büyük bir iştirakle kongremizi gerçekleştirdik. Çok kitlesel bir kongre yaptık. Türkiye’nin yaşadığı sıkıntı şartlara karşın iştirak uygun oldu. Bunu söylerken iktisattaki güç şartları kastediyorum. Ulaşımdaki enflasyonu biraz evvel söyledim ya ulaşım inanılmaz kıymetlendi. Lakin Türkiye’nin her tarafındaki beşerler, on binlerce insan geldi ve bütün Türkiye’ye, dünyaya, bölgeye ve Avrupa’ya çok net iletiler verdiler.

Bu ses dalga dalga her tarafa yayıldı. HDP bu kongrede çok net iletiler verdi. Hem iktidara hem de muhalefete çok net iletiler verdi. Birincisi; buradayız, varız, var olacağız, güçlüyüz dedik. Zira haklıyız, farklılıklarımızla birlikteyiz, bir bütünüz dedik. HDP bir tabela partisi değildir. Sizin kapatacağınız bir halk partisidir, işte halk da burada bu imajda dedik. HDP’siz ve Kürtsüz bir gelecek tasarlayanlara, masa başı siyaset mühendislerine, HDP’yi kapatmakla uğraşanlara bu kongrede çok net bir bildiri verildi, boşa çabalamayın denildi. Umut ve yürek bildirilerini bir sefer daha verdi. Tahlil gücüdür HDP dedi. Türkiye’de Kürt sorunu dahil olmak üzere iktisat ve toplumsal alandaki bütün problemler için anahtar güç biziz, tahlil gücüyüz dedi. Yıkıcı ve bozucu değil demokrasiyi inşa gücüyüz dedi. Çok net olan bu iletiler hem iktidara hem de muhalefete verilmiş oldu. Biz mutluyuz yaptığımız kongreden, tekrar bu kongrede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Eş Genel Liderlerimiz Pervin Buldan ve Mithat Sancar yine seçildiler. Yeni PM, disiplin heyetimiz ve uzlaştırma şuramız seçildi. Çok geniş bir çerçevede iştirak oldu. Türkiye’deki kanaat başkanlarının, aydınların, müelliflerin ve akademisyenlerin içinde yer alacağı ve HDP’li olmasa da HDP ile birlikte tartışacağı, eleştireceği, teklif yapacağı bir taban olacak Müşavere Şurası da ilan edilmiş oldu. Herkese çok teşekkür ediyoruz.”

TÜİK ve ENAG tarafından açıklanan enflasyon oranlarına ait konuşan Oluç TÜİK’in sayılarını eleştirdi. İktisada ait şu tabirleri kullandı:

‘ALDIĞINIZ TEDBİRLER İTHALATI PATLATTI’

“Hazine ve Maliye Bakanı’na soruyoruz: Senin bu icat ettiğin kur muhafazalı mevduat hangi iktisat sınıfına giriyor? Üretim iktisadı mi? Hangi üretime takviye oluyorsun kur muhafazalı mevduatla, var mı bunun bir karşılığı? Faiz açıklamaları yapıp adeta parti teşkilatına bağlamak hangi iktisat modeline giriyor? Bunun bir yanıtı var mı? Bankaların karları beşe ona katlandı. Son 6 aya baktığımızda rekorlar kırılıyor. Bankalar ne üretiyor? Üretim iktisadı mi bankalar? Karları katlanıyor, nasıl oluyor bu? Rant iktisadı AKP’nin alametifarikasıdır, biz bunu biliyoruz. Sizin sürdürdüğünüz de aldığınız bütün ekonomik teknikler de aslında bunun devamı olarak kur muhafazalı mevduat da bu türlü, GES’de bu türlü. Eylül’de faiz indirimi ile başlayan deneyin emeli dış açığı kapatıp enflasyonu düşürmekti değil mi? Yeni iktisat modeli diye bunu ilan ettiler. Sonuç ne oldu? Yakın tarihin en süratli ivmelenen enflasyonu ile karşı karşıyayız ve en yüksek dış açıkla karşı karşıyayız. Dayanılmaz ihracatımız artıyor, rekor kırıyoruz deniliyor ya, size bir fotoğraf göstereyim. Bu ihracat eğrisi rekor kırıyor ancak bir rekor daha var ithalat. İthalat eğrisi de burada rekor üzerine rekor kırıyor. Dış ticaret açıkları buradan kaynaklanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı ithalatı konuşmuyorsunuz, ihracatı konuşuyorsunuz. Gelin bunu da konuşalım. Sizin iktisat alanında aldığınız bütün tedbirler ithalatı bu türlü patlattı. Orta malı ithalatına dayalı bir iktisattan kelam ediyoruz ve beşerler döviz kurları nereye gerçek yükselecek bunu göremedikleri ve güvenmedikleri için orta malı stoku yapıyorlar ve ithalat patladı. Gerçekleri anlatın, Cumhurbaşkanına da gerçekleri anlatın lakin siz anlatmıyorsunuz. Birinci üzerinde durmak istediğim mevzu buydu.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.