İngiltere’de istifa zelzelesi: 38 bakan ve milletvekili vazifesi bıraktı

İngiltere’de dün Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasının akabinde istifa krizi devam ediyor. Ülkede dün akşamdan bu yana istifa eden bakan ve milletvekili sayısı 38’e ulaştı. Arka arda gelen istifalarda en son, Ulaştırma Bakanı Dışişleri Müsteşarı Rachel Maclean, Kuzey İrlanda Parlamento Özel Sekreteri Mark Logan, Kalkındırma Bakanlığı Parlamento Özel Sekreteri Dubcan Baker, Avam Kamarası Önderi Özel Sekreteri Fay Jones, Eğitim Parlamento Özel Sekreteri David Johnsonton, Hazine Parlamento Özel Sekreterleri Selanie Saxby ve Clarie Coutinho, İskan ve Topluluklar Dairesi Devlet Bakanı Kemi Badenoch, Eğitim Bakanlığı Parlamento Dışişleri Müsteşarı Alex Burghart, Dijital, Kültür Medya ve Spor Departmanı Devlet Bakanı Julia Lopez, İskan ve Topluluklar Departmanında Parlamento Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Neil O’Brien, İş, Güç ve Endüstriyel Strateji Departmanı Parlamento Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Lee Rowley, Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı Parlamento İstihdamdan Sorumlu Müsteşar Mims Davies istifalarını duyurdu.

“Hükümetin bu halde işleyemeyeceği giderek daha açık hale geldi”

İstifa ettiklerini duyuran bakan ve milletvekillerinden 5’i İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a ortak bir istifa mektubu ileterek, Johnson’a istifa davetinde bulundu. Kemi Badenoch, Julia Lopez, Lee Rowley, Alex Burghart ve Neil O’Brien tarafından yazılan ortak mektupta, “Hükümet üyesi olarak istifa etmekten büyük hüzün duyuyoruz. İdarenizde hizmet etmek bir onurdu ve ülkemize hizmet etmek için bize verdiğiniz fırsat için son derece minnettarız. Bir jenerasyondaki en güç vazifesi üstlendiniz. Sabrınıza, dayanıklılığınıza ve kalıcı iyimserliğinize büyük hayranlık duyuyoruz. Gerçek aldığınız değerli kararlardan haklı olarak gurur duyabilirsiniz. Fakat, gün ışığına çıkan problemler ve bunların ele alınış biçimi göz önüne alındığında, hükümetin bu halde işleyemeyeceği giderek daha açık hale geldi. Âlâ niyetle, partinin ve ülkenin uygunluğu için kenara çekilmenizi rica etmekteyiz” ifadeleri yer aldı.

Hükümetin 5’te 1’i son 24 saatte istifa etti

Johnson’ın idaresine duyulan “güvensizlik” nedeniyle yapılan istifalar son 24 saat içerinde gerçekleşti. İngiltere basınına nazaran, Hükümetin yaklaşık 5’te 1’inin istifa ettiği bildirildi.
İngiltere basında yer alan haberlerde, Konut ve Topluluk Bakanı Michael Gove’un da Johnson’a başbakanlıktan istifa etmesi gerektiğini söylediği belirtilerek, Johnson’ın misyonda kalmasından mutlu olmadığı aktarıldı. Gove’un sözcüsü ise kelam konusu tezlere ait şimdi itiraz etmedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.