İngiltere’de su kullanımına kısıtlama: Hortum yasağı

BBC’nin haberine nazaran, Londra dahil, ülkenin güneyinde birçok bölgede 15 milyon şahsa hizmet veren Thames Water, gelecek haftalarda “hortum yasağını” (Belirli bir su şirketi tarafından su kıtlığı sırasında uygulanan hortum kullanımına ait resmi kısıtlama) uygulayacaklarını açıkladı.

Şirketin kısıtlama kararında İngiltere Meteoroloji Kurumu (Met Office) tarafından yapılan sıcak hava ikazlarının dikkate alındığı kaydedildi. “Yasal prosedürler” nedeniyle kısıtlamanın hangi tarihten itibaren uygulamaya konacağı aktarılmadı.

Öte yandan, ekime kadar sürebileceği belirtilen kısıtlamalar kapsamında, bahçe işleri ve yüzme havuzların doldurulması üzere işlerde çok su kullanımının yasaklanması bekleniyor. İngiltere’de ülke genelini kapsayan sıcak hava dalgasına ait “üçüncü derece sıcaklık” uyarısı yapıldı.

Met Office istatistiklerine nazaran, bu yılın temmuzu, “İngiltere için 1935’ten bu yana en kurak temmuz ayı”, Doğu Anglia, güneydoğu ve güney İngiltere için kayıtlara geçen “en kurak temmuz” oldu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.