Leyleğin İstanbul’da boynundaki okla göç seyahati

Leylek bulunmazsa büyük ihtimalle bir haftalık talihi var. Bu halde beslenemez ve sıvı alamaz” dedi. Oklu leyleğin çatısına konduğu Birsen Kurtuldu tarafından görüntülendi.

Çekmeköy’de özel bir sitede bulunan meskenin çatısına dün sabah saat 09.30 sıralarında boynundan okla vurulan bir leylek kondu. Site sakinleri durumu itfaiyeye bildirdi. Leylek, itfaiye erinin yakalamaya çalıştığı sırada çatıdan uçarak, gözden kayboldu. 

“GAYET HOŞ UÇTU” 

Leyleğin çatısına konduğu Birsen Kurtuldu o anları görüntüledi.  Birsen Kurtuldu, “Boynundaki oku fark ettim. Belediyeyi aradım ancak yapacakları bir şey olmadığını söylediler. İtfaiyeyi aradım, çatıya çıktılar. Önlemli gelmemişler, yakalamaya çalışırlarken hayvan kaçtı. Pek hoş uçtu uçamayacak durumda değildi. Ok sanırım deriyi sıyırmış. Toplumsal medyada paylaştık lakin şimdi leylekten bir haber yok. Türkiye’den mi geldi öteki bir yerden mi geldi bilemiyoruz” dedi.

“BİRKAÇ GÜN EVVEL VURULMUŞ OLABİLİR”

Veteriner ve yaban hayatı uzmanı Ahmet Emre Kütükçü okun saplandığı bölgede hayati organ bulunmadığını belirleterek, “Uçma kaslarını etkilemeyecek bir nokta lakin o bölgede hava keseleri var. Uzun periyodik uçuş yapan kuşlar için hava kesesi kıymetli bir rol oynuyor. Hava kesesi delindiyse akciğerlerinde enfeksiyon gelişme riski var. Leylekler termal hava akımlarını kullanarak uçuyorlar. Aşikâr noktalarda kanat çırpıyorlar. Leylek vurulduğu noktadan bir biçimde havalanıp termal hava ile uzun aralık kat etmiş olabilir. Bu formda beslenemez ve sıvı alamaz. O yüzden çok eski bir hadise değil. Birkaç gün olabilir. Bu formda hayatta kalması güç. O hayvana müdahale edilip okun yerinden çıkarılması gerekiyor ki tedavi sürecinin akabinde göçüne devam edebilsin” diye konuştu.  
Kütükçü şöyle devam etti:

“Türkiye’de vurulma ihtimali yüksek. Geldiği hudut ötesi Balkanlar’da da vurulabilir. Termal hava ile uçan kuşlar kısa müddette yüzlerce kilometre gelebiliyorlar. Natürel okun elde edilip, nerede üretildiğini ve ülkemizde satışı var mı diye bakarsak vurulma noktası hakkında bilgi edinebiliriz. Bunu yapan kişi tesadüf formda yapmamış. Çok şuurlu bir biçimde vurulmuş. Muhtemelen hayvan oku uçarken alttan almış. Bu oku atan kişi avcılık maksatlı ok kullanan biri olarak gözüküyor. Bu Türkiye’de olduysa oktaki parmak müsaadeden kriminal inceleme yapılabilir. Bu da bir seri katil üzere kıymetlendirilmesi lazım. Göç eden ve avcılıkla alakası olmayan bir kuşun vurulması, hayvanın acı çektiği ve ömür refahının düştüğü bir durum. Hayatta kalmış ancak bu ne kadar sürecek. Güçsüz kaldığı vakit bir yerde düşecek. Beşerlerle denk gelmezse sokak köpekleri parçalayabilir. Bulunmazsa büyük ihtimalle bir haftalık bahtı var. Susuzluk çok kıymetli bir faktör. Buna dayanma müddeti bir hafta”

AKILLARA PFEİLSTORCH LEYLEĞİNİ GETİRDİ

Çekmeköy’de çatıya konan leylek, akıllara Pfeilstorch leyleğini getirdi. 1822’de Almanya’da Bantu mızrağı ile Afrika’dan Avrupa’ya gelen Pfeilstorch leyleği bulunmuştu. 19.yüzyılda, Afrika’daki kabileler tarafından okla vurulan ve binlerce kilometre uçarak Almanya’ya gelen leylek, Avrupalı kuş gözlemcilerini ve zoologlarını şaşkına çevirmişti. Pfeilstorch yani Oklu Leylek ismi verilen kuş Rostock Üniversitesi’nde hala sergileniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.