Maaşını Türkiye’deki depremzedelere bağışlayacağını söyleyen Japon senatör meclisten ihraç edildi

Japonya’da, Alt Meclis (Temsilciler Meclisi) ve Üst Meclis’ten (Senato) oluşan yasama organı Ulusal Meclis (Diet) tarafından yönetilen parlamento, çektiği magazin içerikli videolarla ünlenen ve geçen yıl temmuz ayında meclise giren YouTuber Yoshikazu Higashitani’yi tek bir meclis oturumuna dahi katılmadığı gerekçesiyle görevinden ihraç etme kararı aldı.

Bugün toplanan Üst Meclis Disiplin Kurulu, GaaSyy olarak da bilinen YouTuber Higashitani’nin meclisten ihracını oy birliğiyle kabul etti.

Yarın resmiyet kazanması beklenen kararla birlikte 1950’den beri ihraç edilen üçüncü meclis üyesi olması beklenen Higashitani’nin, ayrıca devamsızlık nedeniyle görevden alınan ilk milletvekili olması bekleniyor.

BBC’nin haberine göre Senato’ya seçildiği günden bu yana bir kez bile Senato’ya gelmeyen ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşadığı tahmin edilen Yoshikazu Higashitani, parlamentonun geçtiğimiz hafta kendisine yaptığı ‘Tokyo’ya gelip devamsızlığı için bizzat özür dilemesi’ çağrısının ardından başkent Tokyo’ya gitmeyerek YouTube hesabından bir video paylaşmış ve Türkiye’ye gideceğini açıklamıştı. Higashitani, ayrıca maaşını Türkiye’deki depremzedeler için bağışlayacağını söylemişti.

Higashitani’nin parlamentonun çağrısına uymaması üzerine Senato’nun disiplin kurulu Senato üyeliğinin düşürülmesi için oylama yaptı ve üyeliğinin düşürülmesine karar verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*