Mahkemelerdeki icra belgeleri 24 milyonu aştı

Alım gücü düşen vatandaş borca sarıldı lakin ödeyemeyince icralık oldu. İcra belgesi sayısı, son 1 yılda eklenen 1 milyon 466 bin yeni evrakla 24 milyon 53 bine çıktı.

Borcunu ödeyemeyen ve icralık olan vatandaşların sayısı arıtıyor. İcra dairelerindeki evrak sayısı 24 milyon barajını da geçti. Bu yıl 1 Ocak-5 Ağustos devrini kapsayan 7 aylık süreçte icra ve iflas dairelerine 5 milyon 379 bin yeni belge daha eklendi. İcra dairelerindeki belge sayısı ise son bir yılda 1 milyon 466 bin adet artarak 5 Ağustos prestijiyle 24 milyon 53 bine ulaştı. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 8 milyon icra evrakı bulunuyordu.

MİLLETİ HACZE DÜŞÜREN PARTİ

Vatandaşın muhtarlıklara gelen icra tebligatlarını bile almaya gitmediğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Çünkü ödeyemiyorlar. İktidar ise izliyor, hiçbir tedbir almıyor. Büyük bir borç krizi adım adım geliyor” diye konuştu.

Tekin, şunları söyledi: “Vatandaş boğazına kadar borca batmış durumda. İcra daireleri icra evrakıyla dolup taşıyor. İcra iflas evraklarının patlaması, muhtarlıkların tebligatlarla dolmasına neden oldu. Temel gereksinimlerini dahi karşılamakta zorlanan vatandaş kredi, kredi kartı ve borçla yaşıyor. Bu tablo yıl sonuna yanlışsız daha da berbatlaşacak. Artan fiyatlar borç ödeme gücünü de düşürüyor. Yıl sonunda çok daha fazla insan hacizle karşılacak, icra evrakları düzgünce patlayacak. AKP milleti hacze düşüren parti diye anılacak.”

4 milyon kişi bankaların takibine düştü

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) raporlarına nazaran Mayıs 2022 prestijiyle kredi yahut kredi kartı borcunu ödememiş olanlardan, 4 milyon 148 bin kişinin borcu devam ediyor. 2022’nin birinci beş ayında borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 83 artarak 748 bin 437 kişi oldu. BDDK’nin birinci çeyreğe kadar paylaştığı bilgilere nazaran, ödenmediği için takibe giren kredi meblağı, Mart 2022 prestijiyle 163 milyar TL.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.