Mansur Yavaş, 9 bin 600 emekçiyi mağdur etti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelerin çalışanlarına verdiği artırımlarla övünürken, Ankara Büyükşehir Beledeyisi’ndeki 9 bin 600 emekçinin mağdur edildiği ortaya çıktı. Yaklaşık 7 aydır haklarını alamayan belediye çalışanlarının maaşları taban fiyatın 5500 TL’ye yükseltilmesine karşın yemek fiyatı dahil 6 bin 450 liraya çıkarıldı. Yemek fiyatı düşüldüğü vakit çalışanların maaşları 5 bin 900 TL’ye denk geliyor.

GREV HAZIRLIĞI VAR

Sendikaların artırım talepleri Mansur Yavaş tarafından reddedilmesi ve uyuşmazlığa düşmesi sonucu önümüzdeki günlerde Ankara Büyükşehir belediyesinde çalışan çalışanların grev hazırlığında olduğu gelen bilgiler ortasında. Çok yakında sendika greve gideceğini ve taleplerinin karşılanmaması durumunda işi bırakma hareketi yapabileceğini Mansur Yavaş‘a bildirdiği söyleniyor.

30 BİN ŞAHSA ZORLA MUKAVELE İMZALATILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde CHP’li Mansur Yavaş idaresi tarafından yaklaşık 30 bin çalışana, baskıyla yeni kontrat imzalatıldı. Buna nazaran personeller her ay ortalama 1.250 lira ziyan uğradı. Bununla yetinmeyen CHP’li ABB idaresi birçok emekçiyi de takım değişikliğine zorladı. Emekçiler, ‘imzala ya da git’ baskısı yüzünden mağdur edildikleri kaideleri kabul etmek zorunda kaldı.

‘BAYRAMA BOYNU BÜKÜK GİRİYORUZ’

Sendikanın ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bahse ait önemli bir adım atmadığı belirten emekçi temsilcileri zorla kontrat imzalatıldığını belirterek, “Çalışanlarımız bayrama boynu bükük giriyorlar. Muhtemelen kurban kesemeyecekler, çocuklarına harçlık veremeyecekler” tabirlerini kullanıyor.

BELEDİYENİN BÜTÇESİ YÜZDE 108 ARTMIŞ

Kamu çalışanlarına kümülatif yüzde 85 artırım yapıldığını belirten çalışanlar, “Mansur Beyefendi de bir devlet memuru. Kendisi yüzde 85 artırım alırken bizlere yapılan artırım reva mı? Ankara Büyükşelir Belediyesi’nin bütçesi yüzde 108 artmış durumda fakat bize verilen artırımlar ortada” diye reaksiyon gösterdiler.

HAKLARINI VERDİK DİYENLER NEREDE?

Konuya ait konuşan bir diğer personel de “İşçilerin haklarını savunanlar ve ‘haklarını verdik’ diyenler nerede? Ortada bir yanlış anlaşılma var yoksa ben mi yanlış anlıyorum. Bana yatan maaş yemek dahil 6 bin 450 TL. Yemek fiyatı düşülünce maaşım 5 bin 900 TL’nin altına düşüyor. Allah aşkına nasıl artırım bu. Siz bizimle dalgamı geçiyorsunuz ya da herkese 7 bin 500 TL yattı da bana mı az yattı” diye reaksiyon gösterdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.