Mardin’den Şanlıurfa’ya Adıyaman’dan Gaziantep’e Kadar Birbirinden Lezzetli Çiğ Köfte Çeşitleri

Çiğ köfte, içindeki bulgurun şişme özelliğinden dolayı bekletilmeden, tazeyken yenmesi gereken bir besindir. İşte karşınızda ülkemizde yer alan birbirinden lezzetli çiğ köfte çeşitleri ?

Mardin- Accin

Accin, Mardin’de yapılan yumurtalı çiğ köftedir. Bulgur ve soğan kavrulduktan sonra üzerine yumurta ilave edilir.

Şanlıurfa- Etli çiğ köfte

Şanlıurfa Çiğ Köfte 18.03.2009 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. Ülkemizde etli çiğ köfte satışı Sağlık Bakanlığı kararıyla yasaklanmıştır. Bu sebeple artık yalnızca evlerimizde yapabilmektedir.

Adıyaman- Etsiz çiğ köfte

Etsiz çiğ köfte; çiğ köftelik ince bulgur, isot, biber ve domates salçası, maydanoz, nar ekşisi, bitkisel yağ, kuru soğan, sarımsak, ceviz, tuz ve çeşitli baharatların karışımından oluşmaktadır. Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte 12.07.2018 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.

Gaziantep- Haveydi

Gaziantep Haveydi Köfte / Antep Haveydi Köfte 21.04.2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır

Şanlıurfa- Yumurtalı çiğ köfte

29.12.2017 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. Urfa Yumurtalı Köfte Şanlıurfa’ya özgü köftelik bulgur, Şanlıurfa Biberi (isot) ve diğer malzemelerin karıştırılarak yoğrulmasının ardından sade yağda kızartılmış yumurtanın eklenmesiyle elde edilen yöresel bir lezzettir.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir