Meryem Karaca cinayetinde cezada indirim

Kocası tarafından 10 bıçak darbesiyle öldürülen Meryem Karaca davasında mahkemeden ikinci defa haksız tahrik kararı çıktı. Alt huduttan uygulanan haksız tahrik indirimi kararı, Yargıtay tarafından yetersiz görüldü ve bozuldu. Tekrar yargılamada katil kocanın cezası, üç yıl daha düşürüldü.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine nazaran, Ankara’da yaşayan Hasan Karaca, 2018’de 3 çocuk annesi eşine evvel şiddet uyguladı, akabinde da 10 bıçak darbesiyle öldürdü. Davada sanığa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verildi. O ceza, haksız tahrik ve uygun hal indirimleriyle 20 yıla düşürüldü.

Sanık avukatının temyiz başvurusu sonrasında Yargıtay, “haksız tahrik indirimi daha fazla uygulansın” dedi. Münasebet olarak da Meryem Karaca’nın öteki erkeklerle telefonda irtibat kurduğunu gören sanığın, bundan rahatsız olduğu ve öldürülen bayanın evlilik birliği içindeki sadakatsiz davranışların ulaştığı boyut gösterildi.

Sanık, tekrar yargılandı. Mahkeme, bu kere haksız tahrik indirimini daha da arttırdı. Ceza, 17 yıl 6 aya kadar düştü.

Temyiz öncesinde alınan kararda mahkeme heyetinde yer alan bayan hakimin itirazı ise dikkat çekti. Bayan hakim, bayan cinayetlerinde erkeklerin cezadan kurtulmak yahut indirim almak için tıpkı savunmaları yaptığı şerhini düştü. Öldürülen bayanların aksini argüman ederek kendilerini savunma hakkı olmadığını vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.