Mustafa Sarıgül, Atina’da Kiryakos Miçotakis’e davet yaptı

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Lideri Mustafa Sarıgül, Yunanistan’a gitti.

Sarıgül, başşehir Atina’da, Yunanistan Parlamentosu’nun bulunduğu Sintagma Meydanı’nda gazetecilere açıklama yaptı.

Miçotakis’e seslendi

TDP önderi Sarıgül’ün gündeminde, son günlerde Ankara’ya karşı olumsuz tutumlar takınan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis vardı.

Miçotakis’in, ikili meseleleri iç siyaset materyali yapmasını hakikat bulmadığını söyleyen Sarıgül, uyuşmazlıkların diyalog ve müzakereyle çözülebileceğini lisana getirdi.

“Uyarıyorum, Amerika’ya güvenme”

Sarıgül, “Sayın Miçotakis, Yunanistan Parlamentosu’nun önünden uyarıyorum. Amerika’ya güvenme. Tahlili Amerika’da değil, Türkiye’de orta. Bak biz buradayız.” dedi.

Türk bayrağı açtı

Sintagma Meydanı’ndaki konuşmasının bir kısmında Sarıgül, Türk bayrağı açtı.

Sarıgül, Yunanistan’ın silahlanmaya harcadığı paraya da dikkati çekerek, silaha bu kadar bütçe ayırmalarının gereksiz olduğunu vurguladı.

“Ülkenizi Amerikan üssü yaptınız”

Ege’de artan Amerikan askeri varlığına işaret eden Sarıgül, Miçotakis’e seslenerek, “Amerikan askerlerini çağırdınız, silahlarını yığdınız, ülkenizi Amerikan üssü yaptınız. Kendinizi inançta hissetmek için ABD’ye gereksiniminiz yok.” diye konuştu.

“Gerçek müttefikiniz biziz”

Türkiye’nin komşularıyla her vakit güzel münasebetleri olmasını istek ettiklerini kaydeden Sarıgül, “Müttefik dediğiniz ülkelere ve Amerika’ya da çok güvenmeyin. Sizin gerçek müttefikiniz biziz. Zira biz komşuyuz.” tabirlerini kullandı.

“Amerika’dan dost olmaz”

AA’nın aktardığına nazaran, Sarıgül, Miçotakis’in ABD Kongresi’nde Türkiye aleyhine sarf ettiği kelamların de güzel olmadığını belirterek, “Amerika’dan dost olmaz. Sizin gereken dostunuz, komşunuz Türkiye’dir.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.