Papa Francis Kanada’da istismara uğrayan yerli kümelerle görüşecek

Katoliklerin manevî önderi ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus, geçmişte Katolik Kilisesi’ne bağlı okullarda fizikî şiddete ve cinsel istismara maruz kalan yerli kümelerle görüşmek üzere Kanada’ya gitti. Papa, sabah saatlerinde ITA Hava Yollarına ilişkin bir uçakla Kanada’ya yanlışsız yola çıktı.

Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa’nın Roma-Edmonton uçuşu sırasında seyahatini takip eden gazetecilerle bir ortaya geldiği, Kanada’ya bu ziyareti “tövbe haccı” olarak nitelediği tabir edildi.

Katoliklerin manevî başkanı, 6 gün sürecek Kanada seyahatindeki temaslarına Edmonton kentinden başlayacak. Papa, Edmonton dışında Quebec ve Iqaluit kentlerini de ziyaret edecek.

Papa, bu ülkedeki temasları boyunca daha evvel özür de dilediği, Katolik Kilisesine bağlı yatılı okullarda fizikî şiddete ve cinsel istismara maruz kalan yerli kümelerle bir ortaya gelecek.

İtalyan basını da Papa Franciscus’un bu ziyaretinde geçmişte yaşananlardan dolayı pişmanlığını lisana getireceğini ve bunun Kanadalı yerli halkla “uzlaşma” emeli taşıdığını yazdı.

YERLİ KÜMELERDEN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Papa Franciscus, Kanadalı yerli kümelerinden “Metis”, “Inuit” ve “First Nations” ile marttaki görüşmelerinin akabinde 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, Kanada’da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullarda geçmişte çocuklara yapılan muamele karşısında “öfke, utanç ve acı” duyduğunu belirterek, “Kilisenin kimi üyelerinin içler acısı davranışları için Tanrı’dan af diliyor ve size tüm kalbimle acı çektiğimi söz etmek istiyorum. Ben de sizden özür dilemek konusunda Kanadalı Piskopos kardeşlerime katılıyorum.” sözlerini kullanmıştı.

Konuyu soruşturan Kanada’daki Hakikat ve Uzlaşma Kurulu, 1831-1996 periyodunda faaliyet gösteren kiliseye bağlı yatılı okullar hakkındaki çalışmasını 2015’te tamamlamış ve 4 bin sayfalık rapor yayımlanmıştı. Komite, yaşananları “kültürel soykırım” olarak tanımlamıştı.

Söz konusu raporda, en az 4 bin 200 yerli çocuğun bu okullarda istismar ya da ihmal sonucu öldüğü belirtilmişti.

Kanada’da Katolik Kilisesi’nin denetimindeki yatılı kilise okullarından kimilerinin bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu.

Hakikat ve Uzlaşma Kurulu raporundan sonra yerli halktan tekraren özür dileyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2017’de Vatikan’a yaptığı resmi ziyarette Papa’dan da özür talep etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.