Petrol fiyatları için çarpıcı tahmin! 100 doların altı mümkün mü?

S&P Küresel Platts Petrol Piyasaları Yöneticisi Spencer Welch, petrol fiyatlarının seyri ile ilgili Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulundu.

Welch Petrol fiyatlarının aşağı taraflı hareketi hakkındaki soruya “Piyasa hala sıkı; zira Rus üretimine yaptırım uygulanıyor ve mevcut olan Rus gazının azalması durumu var. Buna rağmen şu anda, global resesyon riski ve yüksek enflasyon riski üzere daha büyük tasalar var. Aslında petrol talebinin Çin’den kaybolacağı düşünülüyor. Petrol fiyatlarını aşağıya çeken ögeler bunlar. “şeklinde karşılık verdi.

Yaşanan durumun bir resesyon değil, bir resesyon telaşı olduğunun altını çizen Welch “Özellikle Fed resesyon ve yüksek enflasyon konusunda çok telaşlı; buna rağmen ikisi ile de birebir anda baş edebilecek bir pozisyonda değil. Görünüşe nazaran yüksek enflasyonun daha büyük bir telaş olduğunu düşünüyor ve faizleri de bununla başa çıkabilmek için arttırıyor. Bu durum resesyon riskini daha da kötüleştiriyor” dedi.

Welch, “Dünyadaki herkes güç fiyatlarının artmasıyla ilgili sorun yaşıyordur. Münasebetiyle resesyon korkusu gerçek. Petrol piyasasına tesirine gelecek olursak, petrol fiyatları biraz aşağıya inecektir. Zira resesyon olduğu vakit beşerler petrole daha az harcama yapar ve talepte azalma yaşanır. Buna rağmen, Ukrayna ile Rusya durumu ortadan kalkmadı. Bir anda petrol fiyatları varil başına 50 yahut 60 dolara düşecek diye konuşamayız. Konuştuğumuz şey petrol fiyatlarının potansiyel olarak 100 doların altına gelmesi.” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.