Rusya Başkonsolosu: Ukrayna ve batı, 8 Mart’ta Donbas’a taarruz planlıyordu

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, bugün basın mensuplarına Donbas’ta son 8 yıldır yaşananları içeren Donbas belgeselinin özel gösterimini yaptı. Belgesel sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda “Rusya, İsveç ve Finlandiya için bir tehlike oluşturmadı” dedi. Buravov, Rusya tarafından askeri harekat yapılmasaydı, 8 Mart’ta Ukrayna ve onu destekleyen batının Donbas’a taarruz yapacağına dair bulgular olduğunu belirtti.

Rus gazeteci Andrey Medvedev tarafından çekilen ‘Donbass’ (2022) isimli belgeselin basın mensuplarına özel gösterimi öncesinde kelam alan Rusya Başkonsolosu Andrey Buravov, bu belgeselle emellerinin 2014’ten itibaren Donbas’ta yaşananları anlatmak olduğunu söz etti.

Başkonsolos Buravov “Bu sinema, Ukrayna’da bağımsızlığının birinci yıllarından başlayarak meydana gelen süreçlerin nedenlerini ve sonuçlarını mevzu alıyor. Birebir vakitte Donbas’ta 8 sene içinde dışarıda yansıması olmayan bir iç savaşı anlatıyor. O yörede yaşayan ve muhakkak bir periyot içinde kendini vefat kalım eşiğinde hisseden insanların paylarını anlatıyor” dedi. Başkonsolos Buravov konuşmasına şöyle devam etti:

* “Bu sineması izlerken de Rusya’nın neden Ukrayna’da özel askeri harekata başlayıp, neden bu daha radikal tekniklere başvurmak mecburiyetinde kaldığını da daha güzel bir formda anlayabilirsiniz.

“UKRAYNA VE BATI, 8 MART’TA DONBAS’A TAARRUZ PLANLIYORDU”

Belgeselin gösterimi sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, ‘Bu askeri harekat olmasaydı ne olurdu’ sorusuna şöyle karşılık verdi:

* “Bu sinemada gösterilen olaylara devam edilecekti. Hiçbir şey çalışmıyordu. Görüşmeler vardı, Minsk sürecini kastediyorum, Minsk süreci yalnızca bir paravan olarak kullanılıyordu tabirleriyle yanıtladı.

* Donbas bölgesindeki Rus halkına yönelik bombardımanların harekat olmasaydı devam edeceğini belirten Buravov Harekatın birinci safhasında ortaya çıkan bulgular var.

* O bulgular şunu gösteriyor ki Ukrayna ve onu destekleyen Batı tarafından Donbas’a büyük bir taarruz tasarlanıyordu.

* Birtakım ele geçirilen dokümanlar gösteriyor ki 8 Mart günü için bu taarruz planlanıyordu. Bununla ilgili olarak evvelden silah sevkiyatları yapılıyordu, Ukrayna’ya. Bütün hazırlıklar buna nazaran yapılıyordu.”

“İKİ ÜLKENİN YÜRÜTTÜĞÜ SİYASET HERKESE FAYDALIYDI”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda açıklama yapan Buravov, “İsveç ve Finlandiya ile hiçbir sıkıntımız yok. Onlara açıkça söyledik. Onların yürüttükleri tarafsızlık siyasetinin hem onlar açısından hem Rusya açısından yararlı olduğunu ve olacağını söyledik. Bu ülkeler açısından Rusya bir tehlike oluşturmadı. Net bir biçimde söyledik. Zati biliyorsunuz bizim Devlet Liderimiz ile Finlandiya Devlet Lideri ortasında bir telefon görüşmesi oldu. Bu görüşme sırasında bu mevzular açık bir biçimde anlatıldı. Finlandiya’nın bu kararının çok yanlış bir karar olacağı söz edildi” dedi.

“İLK BAŞTA BASIN ÇOĞUNLUKLA TEK TARAFLI YAYIN YAPTI”

Basının tek taraflı yayınlar yaptığını vurgulayan Buravov “Rusya hiçbir vakit kapalı değildir basına. Ne bizim basın açısından bunu söylüyorum ne de yabancı basın açısından. Istırapla şunu belirtmek istiyoruz ki Türk basınında yer alan haberler kıymetli ölçüde tek taraflı daha çok veriliyor. Bilhassa birinci günlerde, harekat başladığında bilhassa tek taraflı değerlendirmeler yapılıyordu” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.