Rusya: Temerrüt, Rus iktisadını etkilemeyecek

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yaptırımlar nedeniyle zorlaşan, Rusya‘nın devlet borcuna yönelik ödemeleri gerçekleştirmek için gerekli kaynaklara sahip olduklarını söyledi.

Anton Siluanov, Rusya’nın borçlarını ödemek için alıcılara yeni bir sistem sunmaya hazırlandığına işaret ederek, “Döviz cinsinden devlet borcu yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Dış borç yükümlülüklerimizi yerine getirmek için de seçenekler arayacağız ve bu çeşit seçenekleri hazırlıyoruz” diye konuştu.

Siluanov, temerrüde düşmenin Rus iktisadını etkilemeyeceğini belirterek, “Hiçbir tesiri olmayacak, hiçbir şey değişmeyecek. Teknik bir temerrüt, Batı sistemi tarafından kendi yatırımcılarına duyurulan bir temerrüttür. Biz muteber bir borçluyuz ve bu sıkıntı şartlarda bile yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı‘ndan 24 Mayıs’ta yapılan açıklamada, Rusya’nın ABD’li yatırımcılara tahvil ödemelerini yapmasına müsaade veren ve dün sona eren istisnanın uzatılmayacağı bildirilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.