Sivaslı arıcı, zekası ile ayıları yendi

Sivas’ta arıcılık yapan Ali Öztürk, kovanların bulunduğu alanı telle çevirdi, tellerle oluşturduğu çitin dışına hareket sensörleri taktı. Kurduğu ses sistemine de köpek havlama sesi yükledi. Sensörlerin hareket algılaması halinde ses sistemi devreye girip hoparlörlerden köpek havlama sesi yükseliyor. Sesleri duyan ayı, köpekler tarafından akına uğrayacağını düşünerek kaçmak zorunda kalıyor.

Zara ilçesinde hobi olarak başladığı aracılığı 7 yıldır sürdüren Ali Öztürk’ün en büyük ıstırabı kovanlarına saldıran ayılar… Ayı hücumlarında çok sayıda kovanını yitirdi ve önemli ekonomik kayıplar yaşadı.

Öztürk ayılara karşı verdiği çabayı zekası ile kazandı. O denli bir sistem kurdu ki hem kovanlarını ayı akınlarından koruyor hem de ayılara ziyan vermiyor.

Geliştirdiği değişik sistem sayesinde kovanların bulunduğu alana giren ayılar gerisine bakmadan kaçmak zorunda kalıyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Öztürk arı kovanlarının bulunduğu alanı telle çevirdi, tellerle oluşturduğu çitin dışına hareket sensörleri taktı. Kurduğu ses sistemine köpek havlama sesi yükledi. Sensörlerin hareket algılaması halinde ses sistemi devreye girip hoparlörlerden köpek havlama sesi yükseliyor. Sesleri duyan ayı, köpekler tarafından taarruza uğrayacağını düşünerek kaçmak zorunda kalıyor.

“AYILAR SAHİDEN KÖPEK VAR SANIYOR”

Öztürk, kovanlara yaklaşan ayıların köpek sesini duyunca kaçtıklarını belirterek, “Birkaç yere sensör koyduk. Ayı yahut farklı yabani hayvanlar geldiği vakit köpek havlama sesi çıkarıyor. Sistemi kurduktan sonra hiç zayiatımız olmadı” sözünü kullandı. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.