Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ‘çayır tırtılı’ açıklaması: Rekolte kaybı olmayacak

Cumhuriyet, dün yayımladığı “Ayçiçeğinde tırtıl krizi” başlıklı haberle, Trakya bölgesindeki ayçiçeği tarlalarında “çayır tırtılı” istilasına dikkat çekti. Uzmanlar, ayçiçeği tarlalarını tesiri altına alan zararlının ortaya çıkma münasebetinin “tarımsal ilaç fiyatlarındaki yüksek artış ve buna bağlı olarak gereğince ilaçlama yapılamaması olduğuna” dikkati çekerken, yaşanacak rekolte kaybının da yağ fiyatlarında artışa neden olacağını vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bahse ait yazılı açıklama yaptı. Toplumsal medyadan yapılan açıklamada, çayır tırtılına karşı yer aletleri ve İHA’larla faal bir uğraş yürütüldüğü tabir edildi.

ÖNGÖRÜ 2.5 MİLYON TON

Açıklamada, Tekirdağ, Konya, Edirne, Kırklareli ve Adana başta olmak üzere ülke genelinde 61 vilayette ayçiçeği yetiştiriciliği yapıldığı belirtilerek, “Sınırlı alanlarda görülen ‘Çayır Tırtılı Zararlısı’ kaynaklı değerli bir rekolte kaybı beklenmemektedir. Ayçiçeğinde bir evvelki yıla nazaran yüzde 6 üretim artışı ile 2 milyon 550 bin ton rekolte öngörülmektedir” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.