Yeni araştırma: Omicron’a karşı aşıların aktifliğini ortaya koydu

Cell Reports Medicine’de yayınlanan bulgular, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü tarafından desteklenen bir klinik araştırmadan alındı.

“Karıştır ve eşleştir” metoduyla yürütülen klinik çalışmanın bir kesimi olarak, araştırmacılar, ABD’de daha evvel birincil Covid-19 aşısını yaptırmış yetişkinlere güçlendirici doz uyguladı.

Araştırmacılar daha sonra vakitle bağışıklık reaksiyonlarını kıymetlendirdi ve çabucak hemen tüm aşı kombinasyonlarının, Omicron BA.1 alt varyantına karşı yüksek seviyede nötralize edici antikorlar ortaya çıkardığını belirledi.

Bununla birlikte araştırmaya nazaran, tüm kümelerde Omicron’a karşı kazanılan bağışıklık yansıları değerli ölçüde düştü ve nötrleştirici antikor düzeyleri, destekleyici aşılardan üç ay sonra 2,4 ila 5,3 kat azaldı.

Araştırmacılar, bulguların, birincil aşı serisinin yanı sıra bir destek aşısı yapılan bireylerde Omicron dalgası sırasında SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı muhafazanın azaldığını gösteren gerçek hayattaki raporlarla dengeli olduğunu kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.