Yeni maddeyle palavra haber cürüm sayılacak mı? Uzman Ünal üç kademeyi tek tek açıkladı

AK Parti Küme Başkanvekili Uzman Ünal, TVNET’te yayınlanan Sert Sorular programında Taha Hüseyin Karagöz’ün konuğu oldu.

‘Sosyal medya yasası neden geç kaldı?’ sorusunu yanıtlayan Ünal, “Dezenformasyon ve toplumsal medya yasası çoğunlukla karıştırılıyor. Toplumsal medya yasasını daha evvel çıkarmıştık. Toplumsal medya platformlarının türel varlığını düzenlemiştik. Platformların maddelerimizi tanıma zorunluluğunu yasal bir çerçeveye koymuştuk.” dedi.

30’A YAKIN KANUNDA 40 UNSURLUK DEĞİŞİKLİK

Ünal, “Biz sırf dezenformasyon yasasını çıkarmadık. İnternet haberciliğinin de yasal düzenlemesini 8 ay içinde hazırladık. Yaklaşık altı bakanlıkla 30’a yakın kanunda 40 unsurluk bir değişiklik yaptık. Zira dezenformasyonla uğraşın kitle bağlantı araçlarından tutun da dijital mecralardan, toplumsal medyaya kadar yapmanız gereken düzenlemeler vardır.” sözlerini kullandı.

Ünal, yasanın evvel Dijital Mecralar Komitesinde, artık Adalet Kurulunda görüşüldüğü, önümüzdeki hafta da TBMM Komitesi’nde görüşüleceğini belirtti.

“DEZENFORMASYON TERÖRDEN DAHA TEHLİKELİ”

Dezenformasyonun gerçekle palavranın birbirinden ayırt edilememe durumu olduğunu belirten Ünal, “Dezenformasyon terörden daha tehlikeli. Bir şey terör mü değil mi bunu bile ortadan kaldırabilir. Biz birinci kez dezenformasyonu bir hata olarak tanımladık. Artık diyecekler ki bu tabir özgürlüğünü pürüzler mi? Biz şöyle bir düzenleme yaptık. Dezenformasyonu ‘kişilere karşı suçlar’ başlığında değil ‘kamu barışına karşı suçlar’başlığında ele aldık. Tabir özgürlüğünü ya da haber yapmayı değil dezenformasyon hareketini tanımlayıp buna yargının karar vermesi gerektiği kararını koyup temyiz yolunu açıyor.” dedi.

YALAN HABER KABAHAT SAYILACAK MI?

T24 isimli haber sitesinin ‘Katarlı gençlere Türkiye’de fiyatsız eğitim’ başlıklı palavra haberi anımsatılan Ünal, bunun kabahat olup olmadığına yönelik soruya şöyle karşılık verdi:

“Sınavdan bir gün evvel bu palavranın yayılması, halk ortasında kaygı, dert, panik oluşturuyorsa, kamu sistemini iç ve dış güvenliği, genel sıhhati tehdit eden gerçek dışı bir bilgiyse. Ki gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Üçüncü basamakta kamu barışını bozmaya elverişliyse cürüm teşkil ediyor. Buna yargı karar verecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.