ABD, zararlı ürünlerin satışı nedeniyle eBay’e dava açtı

ABD hükümeti Çarşamba günü eBay’e dava açtı ve çevrimiçi platformu, otomobiller de dahil olmak üzere birçok zararlı ürünün satışına izin vererek Temiz Hava Yasasını ve diğer çevre yasalarını ihlal etmekle suçladı.

Hükümetin Brooklyn, New York’taki federal mahkemeye sunduğu şikayete göre, EBay, her Temiz Hava Yasası ihlali için 5.580 dolara varan cezalar da dahil olmak üzere milyarlarca dolar cezayla karşı karşıya kalabilir.

EBay ayrıca en az 23.000 kayıtsız, yanlış markalanmış veya sınırlı kullanımlı pestisitin satışına izin vererek ABD Çevre Koruma Ajansı’nın 2020 tarihli “satışı durdurma” emrini ihlal etmekle de suçlandı.

San Jose, Kaliforniya merkezli şirketin ayrıca beyin ve karaciğer kanseri ve Hodgkin dışı lenfoma ile bağlantılı potansiyel olarak öldürücü bir kimyasal olan metilen klorür içeren 5.614 boya ve kaplama çıkarma ürünü dağıttığı iddia ediliyor.

EBAY’IN HİSSELERİ DÜŞTÜ

Şikayette, “EBay, bu yasa dışı, zararlı ürünlerin web sitesinde satışını durduracak güce, otoriteye ve kaynaklara sahiptir” denildi.

eBay yaptığı açıklamada davayı “tamamen benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdi ve kendisini güçlü bir şekilde savunacağını söyledi.

EBay hisseleri sabahın geç saatlerinde yapılan işlemlerde %1,6 düşüşle 42,79 dolara geriledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx