Bacak bacak üstüne atmak felç ediyor! Hamileler özellikle dikkat etmeli

1- Sinir felcine neden olabilir

Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak sinir felci adı verilen bir duruma neden olabilir. Bu sırada ayağınızı kaldıramaz hale gelirsiniz, kaslarda uyuşukluğa neden olabilir ve hatta peroneal sinirinizin yaralanmasına bile neden olabilirsiniz.

2- Yüksek tansiyona neden olabilir

Yapılan bir araştırmaya göre bacak bacak üstüne atmak kan basıncını yükseltiyor. Özellikle uzmanlar yüksek tansiyonu olan kişilerin bacak bacak üstüne atmamasını tavsiye ediyor.

3- Duruş bozukluğuna sebep olabilir

Duruş bozukluğuyla ilgili yapılan çalışmalardan biri de 3 saatten fazla bacak bacak üstüne atarak oturmanın omuz ve pelvik lateral eğimlere neden olabileceğini ve başın daha ileri doğru hizalanmasına neden olabibileceği tespit edildi. Buna ek olarak bacak bacak üstüne atmak kaslarda ağrı ve sertliğe neden olabilir.

4- Eklem ağrısına neden olur

Bacak bacak üstüne atmak sadece duruşunuza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda eklemlerinizde ağrıya da neden olabilir . Boynunuza, leğen kemiğinize, belinize ve dizlerinize zarar verebilir. Zaten diz ağrınız varsa bacak bacak üstüne atmaktan özellikle kaçınmalısınız.

5- Hamilelikte ayakların şişmesine neden olur

Bacak bacak üstüne atmak normal zamanda da oldukça zararlı evet ama buna ek olarak hamilelik dönemlerinde de bu oturuştan kaçınmaya özellikle dikkat etmeliyiz.

Uzmanlar aslında bu duruşun bebek için zararlı olmadığını ancak hamile birinin bu pozisyonla kramp yaşayabileceğini ve ayak bileklerinin şişmesine neden olabileceğini söylüyor. Bu etkilerden herhangi birini yaşarsanız, her iki ayağınızı yere basacak şekilde oturmayı veya ayaklarınızı yükseltmeyi deneyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx