BoJ enflasyon hedefini tutturursa 10 yıl vadeli tahvil faizi %2’ye yükselebilir

Japonya Merkez Bankasının eski araştırma şefi Toshitaka Sekine, BoJ’un enflasyon hedefinin gerçekleştirmesi ve negatif faiz politikasına son vermesi halinde, yatırımcıların Japonya’nın 10 yıl vadeli devlet tahvilinde tahvil faizinin %2 civarına yükselmesine hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Hitotsubashi Üniversitesi Uluslararası ve Kamu Politikası Enstitüsü profesörü olan Sekine, finansal piyasalar Ocak-Mart çeyreğinde kısa vadeli negatif faizin kaldırılmasını hesaba katmaya başlamış olsalar da, uzun vadeli faizlerdeki bir artışa yakalanabileceklerini söyledi.

Sekine, “Bu seviyeleri akıllarında tutmak zorundalar yoksa başları belaya girecek.” dedi.

Sekine, gıda ve enerji fiyatları hariç tüketici fiyat endeksinin Ağustos ayında bir yıl öncesine göre %2,7 oranında arttığını gösteren veri setinin kendisini şaşırttığını da belirtirken, aynı durumun sıradan işçilerin sabit maaşlarında Temmuz ayında %2,4’lük bir artışa işaret eden rakamları için de geçerli olduğunu vurguladı ve “Böyle rakamları nadiren gördüm. Yüzde 2’ye olan yakınlık beni dehşete düşürdü. Eğer durum böyle olsaydı BoJ’un politikasını değiştireceğini hissettim.” dedi.

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx