Çin’den Gazze mesajı: Zaman sınırlaması olmamalı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

Gazze’de ateşkes için zaman sınırlaması olmaması gerektiğini vurgulayan Vang, tüm esirlerin bırakılması ve Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılması çağrısında bulundu.

Vang, gönderdikleri insani yardımın Mısır’daki Refah Sınır Kapısı’nda beklediğini, en kısa sürede Gazze için yeni bir yardım daha göndereceklerini de aktardı.

Uluslararası toplumun BM Genel Kurulu ve BMGK’nin kararlarını tam olarak uygulaması ve mümkün olan en kısa sürede bağımsız Filistin devletinin kurulmasını sağlaması gerektiğine dikkati çeken Vang, “Filistin ve İsrail’in barış içinde bir arada yaşamasının tek yolu budur” şeklinde konuştu.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki “insani ara” uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, 27 Kasım’da Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda “insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx