En büyük engel ortadan kalktı: 69 Milyar dolarlık dev anlaşmaya onay!

İngiltere rekabet otoritesi (CMA) Microsoft’un oyun firması Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma teklifine yeşil ışık yakarak anlaşmanın önündeki son büyük engeli de ortadan kaldırdı.

Bu karar, devralmayı en sert şekilde eleştiren ve bu yılın başlarında satın almanın yeni oluşmakta olan bulut oyun pazarındaki rekabeti engelleyeceği endişesiyle anlaşmayı etkin bir şekilde engelleyen CMA’nın büyük bir U dönüşüne işaret ediyor.

Microsoft Activision’ı satın almayı ilk olarak Ocak 2022’de teklif etmiş, ancak o zamandan beri ABD, Avrupa ve İngiltere’de yasal zorluklarla karşılaşmıştı.

Temmuz ayında CMA, endişelerini gidermek için Microsoft’tan yeniden yapılandırılmış bir satın almayı değerlendireceğini bildirdi. Microsoft, Activision oyunlarının bulut haklarını Fransız oyun yayıncısı Ubisoft Entertainment’a devretmeyi merkeze alan bir dizi taviz sundu.

İNGİLTERE VE MİCROSOFT ARASINDA NELER YAŞANMIŞTI?

Xbox oyun sisteminin üreticisi Microsoft, Ocak 2022’de “Call of Duty” ve “World of Warcraft” gibi oyunların yapımcısı Activision Blizzard’ı yaklaşık 69 milyar dolara satın alma planını açıklamıştı.

İngiltere Rekabet ve Pazarlar Kurumu (CMA), Eylül 2022’de anlaşmaya yönelik inceleme başlatmış ve bu yıl nisanda da Microsoft ile Activision Blizzard arasındaki anlaşmanın bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceğine yönelik endişeleri gerekçe göstererek satın almayı engellemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx