İsrail, Gazze’deki tek değirmeni hedef aldı

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde un üretilen çalışır durumdaki tek değirmeni de hedef aldı.

Gazze Şeridi’ndeki un dağıtıcısı İlyas Avvad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail saldırıları sırasında sağlam kalan tek değirmen olan güneydeki Selam Değirmeni’nin, İsrail bombardımanında hasar görmesi sonucu çalışamaz hale geldiğini belirtti.

Söz konusu değirmenin, Gazze Şeridi’nin en büyük un üretim ve depolama kapasitesine sahip değirmeni olduğuna dikkati çeken Avvad, saldırılardan önce burada günlük 350 ton un ile yaklaşık 100 ton yem üretildiğini aktardı.

Avvad, “Paris Ticaret Anlaşması’na göre Gazze Şeridi Filistin yönetimine bağlı. Filistinli tüccar buğday üreten ülkelerden doğrudan buğday ithal edemiyor. Biz bunun yerine mecburen İsrailli tüccarlardan buğday alıp silolarda depoluyoruz.” diyerek İsrail saldırıları nedeniyle yakıt sıkıntısının oluştuğunu, üretimin de bu nedenle 350 tondan 100 tona düştüğünü kaydetti.

Filistinli un dağıtıcısı yaşadıkları zorluklara dair, “İsrail saldırılarında, Gazze Şeridi’nde un üreten tek kişi biz olduğumuz için silolar bombalandı ve biz onları tamir edene kadar üretim tamamen durdu.” ifadelerini kullandı.

Avvad, söz konusu miktarı üretmek için de Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansından (UNRWA) yakıt aldıklarını dile getirdi.

Saldırılardan önce yem dışında 5 çeşitten fazla un ürettiklerini ve 24 saat çalıştıklarını anlatan Avvad, “İsrail saldırıları sırasında tam gün çalışmamız mümkün olmadığı için 12 saate indirdik. Çevredeki bombalamalar nedeniyle değirmende yatmak zorunda kalıyorduk.” diye konuştu.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 62’si Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 383 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bini çocuk ve 3 bin 300’ü kadın olmak üzere 12 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx