Liderlerinin Kazançları Dudak Uçuklattı: Hamas’ın, IŞİD’den Sonra En Zengin Örgüt Olduğu İddia Edildi!

Hamas, birçok uluslarası topluluk tarafından terör örgütü olarak biliniyor. Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide ise Hamas’ın eski başkanı Khaled Mashal da dahil olmak üzere örgütün üst düzey liderlerinin tahmini değerleri tam anlamıyla dudak uçuklattı.

Detaylar.?

Kaynak: https://nationalpost.com/news/world/i…

Kaçakçılık ve uluslararası bağışçılar üzerinde vergiler, Hamas’ı dünyanın en zengin ikinci terör örgütü yapıyor.

İsrail’in ABD büyükelçiliği tarafından paylaşılan bir gönderide, Hamas terör örgütünün elindeki geniş rezervlerin ve bu grubun liderleriyle Filistin halkının arasındaki gelir uçurumunun altı çiziliyor.

Yılda 1 milyar dolarlık ciro ile Hamas’ın tahminen iki ila üç katı daha fazla ciroya sahip olan Irak İslam Şam Devleti’nden (IŞİD) sonra yer aldığı belirtiliyor.

Hamas’ın aldığı fonları kuyular ve su arıtma gibi temel altyapıdan ziyade tünel inşaası için kullandığını ve bunun sonucunda Gazze’deki çocuk ölümlerinin yüzde 12’sinin kirli sudan kaynaklandığı belirtiliyor.

Ayrıca paylaşılan gönderide Katar’da ikamet eden birkaç Hamas liderinin de net değeri de tahmin ediliyor.

Hamas Siyasi Bürosu Başkan Yardımcısı Abu Marzuk, tahminlere göre 3 milyar dolar değerindeyken, üst düzey liderlerin (Khaled Mashal ve Ismail Haniyeh) her biri 4 milyar dolar değerinde!

Hamas’ın eski başkanı Khaled Mashal’ın, Mısır’daki bankaları ve Arap Körfezi ülkelerindeki gayrimenkul projelerini kapsayan bir yatırım portföyü ile 5 milyar dolarlık veri değeri olduğu tahmininde bulunuluyor.

Yüzlerce orta ve üst düzey Hamas’ liderinin, genellikle örgütün yeraltı tünelleri ağı ve başta Katar olmak üzere uluslararası bağışçılar aracılığıyla getirilen tüm kaçak mallara uygulanan yüzde 20’lik vergi sayesinde milyoner olduğunu öne sürülüyor.

MSN’in hazırladığı rapora göre Hamas varlıklarının genellikle hapsedilen teröristleri ve ailelerini tazmin etmek için kullanıldığını dile getiriyor.

Ödemelerin üç yıla kadar hizmet edenler için ayda 400 dolar, 30 yıl veya daha fazla hizmet edenler için ayda 3 bin 400 dolara kadar değiştiği dile getiriliyor.

Örgütler, Hamas’ın varlıklarını çökertmeye çalışsa da bu durum biraz karmaşık.

Geçen ay CNN, ABD tarafından devam eden bir soruşturma hakkında haber yayınlamıştı. Adalet Bakanlığı, örgütün üç yıl önce Hamas ile bağlantılı birkaç kripto hesabı buldu.

Örgütün askeri kanadı El Kassam Tugayları, Nisan ayında birkaç bağışçının ABD yetkilileri tarafından tespit edilmesinin ardından ‘bitcoin’ bağış toplamayacağını duyurmuştu.

İsrail’in 7 Ekim saldırılarından sonra bile hala birkaç ‘bitcoin’ hesabının bulunduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx