MSB kaynakları: En üst model Eurofighterlara talibiz

DW’de yer alan habere göre, Millî Savunma Bakanlığı’nın haftalık değerlendirme toplantısında satın alınması talep edilen F-16’lar ve Eurofighter tipi savaş uçakları gündeme geldi. İkinci el Eurofighter’ın alınacağı iddiasına ilişkin sürekli yanıt veren Bakanlık kaynakları, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın uçak pazarının karşılanmasına yönelik olarak F-16 satış sürecinin devam ettiğini, ABD ile teknik toplantıların tamamlandığını ve sürecin takip edildiğini belirtti.

İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya ortak konsorsiyumu tarafından üretilen Eurofighter uçağının da incelendiği kaynaklar aktarılırken, “F-16 tedariki ve modernizasyon süreci devam ederken tek uçak Eurofighter üzerinde devam edildi. Bunun dışında herhangi bir çalışmamız yok” bilgisi paylaşıldı.

“EN ÜST MODEL TALİBİZ”

Bakanlık kaynakları, Eurofighter tedariği konusunun Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile İngiliz mevkidaşı Grant Shapps’ın katıldığının gündem maddeleri arasında yer aldığını belirten “Tedarik durumu İngiltere üzerinden ele alınır. İngiltere bu konuda Almanya’nın itirazlarının yönlendirici yardımcı olacağını belirtiyorlar. Türkiye olarak ilk aşamada 20 daha sonra da 20 olmak üzere 40 uçak almak istediğimizi ifade ettik. Alacağımız uçaklar kesinlikle ikinci el değil. En üst düzeydeki alma konusunda talebimiz oldu” açıklamasını yaptı.

Bakan Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Almanya’ya gerçekleştirdiği ziyaretten önce 40 adet Eurofighter almak istediğini belirtmişti. İngiltere ve İspanya’nın piyasaya sürülmesini onaylayan Bakan bu ülkelerin diğer üretici ülke Almanya’yı ikna etme çalışmalarında bulunduğunu ifade etmişti. Eurofighter tipi uçakların Türkiye’ye dağıtımı konusunda Alman kamuoyunda olumsuz tartışmalar ağır başlarken Berlin’den konuya ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx