Paris’te Filistin’e destek eylemine yasak

DUVAR -Paris Emniyet Müdürü Laurent Nunez, 28 Ekim’de düzenlenmesi ve çok sayıda kişinin katılması beklenen Filistin’e destek gösterisine, organizatörlerin açıklamalarının Hamas yanlısı olduklarını akla getirdiği için müsaade etmeyeceklerini duyurdu. France Info televizyonunun canlı yayınına konuk olan Nunez, Filistin’e destek gösterilerini teker teker incelemeye aldıklarını, riskli gördüklerini engelleyeceklerini belirtti.

‘ANTİSEMİTİK OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR’

AA’nın aktardığına göre Paris Emniyet Müdürü, bu cumartesi düzenlenmesi beklenen ve çok sayıda kişinin katılmasının ön görüldüğü gösteriye, organizatörlerinin tutum ve açıklamalarının “Hamas yanlısı olduklarını düşündürdüğü” ve antisemitik olarak değerlendirilebileceği için izin vermeyeceklerini söyledi. Nunez, bu yasaklama kararlarının bir asayiş meselesinden öte ahlaki değere sahip çıkmakla alakalı olduğunu savundu.

DANIŞTAY, KARARI İPTAL ETMİŞTİ

Fransız Danıştayı yakın zamanda aldığı kararla İçişleri Bakanlığı’nın Filistin’e destek gösterilerinin toptan yasaklama kararını “ifade ve gösteri hürriyetine” ters bularak iptal etmişti. Mahkeme, her bir gösterinin tek tek incelenerek öyle karar alınabileceğini, toplu şekilde kararın yasalara aykırı olduğunu açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx