Prof. Dr. Canan Karatay Üstüne Basarak Bunu İki Besin Önerdi: Bunları Yiyen Bir Daha Ekmek Yemeyecek, Sınırsızca Tüketin

Vücudun ihtiyacı olan bazı vitaminleri, bu iki besinin karşılayabileceğini belirten ünlü profesör; zeytin ve cevizin sınır tanımadan sabah akşam tüketilebileceğini açıkladı.

Ekmek yeme ihtiyacını azaltan ceviz ve zeytin, içerdikleri omega 3 ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahip.

Uzmanlar, özellikle sonbahar aylarında taze ceviz tüketimini öneriyor; ceviz, kabızlık problemlerine de iyi geliyor.

Ceviz tüketimi, özellikle kilo verme sürecine alışmaya çalışan kişilerin bir numaralı dostu olabilir. Uzun süre tokluk hissiyatı veren bu lif içerikli besin, tatlı krizlerinin önüne geçiyor.

Diyet sürecinde olanlar, vücudun ihtiyacı olan yağ miktarını kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytinden alabilirler.

Ara öğünlerde zeytin tüketmeyi tercih ederseniz, günde 5 adet yeterli olacaktır.

Mide rahatsızlıklarını gidermede de etkili olan zeytin, cilt kusurları için de oldukça faydalı bir seçenektir.

Enerjiyi yükselten ve depolayan ceviz ise B grubu vitaminleri açısından zengindir.

Bu sayede şeker ihtiyacı ve enerji eksikliği ceviz tüketerek rahatlıkla karşılanabilir. Ara öğünlerde ceviz tüketmek isteyenler ise yoğurt ile karıştırmayı deneyebilir.

Zeytindeki E vitamini ve tekli doymamış yağ asitleri, serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlayarak kolon kanseri riskini azaltmada önemli bir rol oynar.

Zeytinyağı, mide asidini azaltarak ülser ve gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarının gelişmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

CEVİZ NEYE İYİ GELİR?

Hafızayı güçlendirir.
Depresyona karşı korur.
Sperm kalitesini artırabilir.
Kansere karşı etkilidir.
Kilo kontrolü sağlar.
Kemik sağlığını korur.
Uykuyu düzenler.

Cevizin faydaları olduğu kadar zararları da olabilir. Aşırı ceviz tüketimi, oksalat içeriği nedeniyle böbrek taşına neden olabilir.

Ayrıca ceviz, alerjik bünyeler için de riskli olabilir. Kabuklu yemişlere alerjiniz varsa mutlaka ceviz yerken dikkatli olun.

Kaşıntılı bir ağız, yutkunma güçlüğü cevize alerjinizin göstergeleri olabilir. Anafilaktik şok ile birlikte ölüme götürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx