Ukrayna, Cumhuriyet’in 100. yılı için özel pul bastırdı, üzerine “Yaşasın Türkiye” yazdırdı

Gökmen Mert Kural yazdı

Türkiye, Cumhuriyetin 100’üncü yılını coşku ile kutlarken, dünyadan da önemli mesajlar ve kutlamalar alıyor. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden birisi de dost ülke Ukrayna’dan geldi. Ukrayna, Türkiye’ye özel pul bastırdı. 100’üncü yıl pulunun üzerine Ukrayna direnişinin sembol silahlarından Bayraktar İHA’sı ile Atatürk’ün çocuklara verdiği önem resmedildi. Tedavüle sürülen hatıra pulun üzerinde ise “Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti” yazıldı.

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıldönümüne özel bir mektubu kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazılan mektupta Zelenski, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını Ukrayna halkı ve şahsım adına tebrik ediyorum” diye yazdı.

ERDOĞAN’I UKRAYNA’YA DAVET ETTİ

“Türkiye Cumhuriyeti, kahramanca ve zorlu bir mücadeleyle özgürlüğünü ve bağımsızlığını kazanarak birçok ülkeye örnek olmuştur” diyen Zelenski, “Bizim için önemli olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine sürekli devletinizin Ukrayna Barış Formülü temelinde Rusya’nın devletimize yönelik saldırganlığını durdurmaya yönelik diplomatik çalışmalara önemli katkı ve küresel gıda güvenliğine yönelik ortak çabaların sürdürülmesidir” dedi. “Kardeş Türk halkına huzur ve refah dileyen” Zelenski, Erdoğan’ı tekrar Ukrayna’ya davet etti.

KIRIM TÜRKÜ BAKAN’DAN TEBRİK MESAJI

Öte yandan Ukrayna’nın geçtiğimiz haftalarda göreve atanan Kırım Tatar Türkü Savunma Bakanı Rustem Umerov mesajında ise “Cumhuriyetin, egemenliğin ve hürriyetin 100. yılı vesilesiyle Türkiye’yi ve Türk milletini içtenlikle kutluyorum. İnkişaf, refah ve sulh dolu nice parlak asırlara” notunu paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx